Kadir Mısıroğlu Kimdir?

Kadir Mısıroğlu Kimdir?

Şanlı Davamızın Kılıçlaşan Kalemi ÜSTAD KADİR MISIROĞLU!

***

Kadir Mısıroğlu (d. 24 Ocak 1933, Akçaabat, Trabzon), Tarihçi, Yazar, Şair, Hukukçu.

***

***BiYOGRAFi***

1933 yılında Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde doğdu. İlk ve orta tahsilini Akçaabat’ta, liseyi Trabzon’da tamamladı. 1954 senesinde İstanbul Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu.[1] Fakülte hayatı gayet hareketli ve mücadeleli ve -daha o yıllarda- dava açısından gençlerle alakadar olmanın ehemmiyetini idrak ederek talebeliliği müddetince birçok yurt açıp çalıştıran Mısıroğlu, fakülte yıllarından itibaren hukukçuluktan çok tarihçiliğe meylederek yakın tarihimiz ile alakalı araştırmalara başladı.[2] Vasıl olduğu kanaatleri, izhar ve ifadenin kaanuni güçlüklerine rağmen yazıp söylemekten geri kalmayan Mısıroğlu, 1964 yılında, ilk eseri olan Lozan; Zafer mi, Hezimet mi?! nin birinci cildini kaleme aldı ve aynı sene Sebil Yayınevini kurdu.[3] 1970 Yılının ocak ayında Milli Türk Talebe Birliği’nde Harf Inkılabı ile alakalı verdiği bir konferansı dava mevzuu yapılarak hakkında Eşkişehir Örfi İdare Mahkemesi’nce mahrumiyet kararı verildi. Bu hapsedilme macerasından sonra yine doğru bildiği yolda yılmadan devam ederek 1976 yılı başından itibaren -İslami mücadelede çok büyük boşluğu dolduran haftalık Sebil Dergisi’ni çıkarmaya başladı.[4] Bu dergideki bir takım yazılarından dolayı kısa bir müddet sonra hakkında M. Kemal Paşa ile ilgili mahud 163. maddeye istinaden sayısız dava açıldı. 1980 ihtilali ile kendisininde vazifeli bulunduğu M.S.P Merkezi Umumi Heyeti hakkında tevkif kararı verilince, hakkında daha evvel açılmış olan davaların, MSP davasıyla birleşmesinden doğacak ağırlıktan dolayı bazı arkadaşlarının ısrarı ile yurt dışına çıktı.[5] Gayet sıkıntılı geçen 11 yıllık gurbet hayatından sonra 1991 yılında vatana avdet edebilen Kadir Mısıroğlu,[6] eser telifine ve inandığı dava yolunda çalışmalarına devam ediyor. Yazar, yurt içinde ve yurt dışında onbinlerce konferans verdi, evli ve üç çocuk babasıdır. Şuan da Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı’nın da reisidir.

***

***ESERLERi***

***Araştırmaları***

Lozan Zafer Mi, Hezimet Mi? C. I (1965)
Lozan Zafer Mi, Hezimet Mi? C. II (1974)
Lozan Zafer Mi, Hezimet Mi? C. III (1977)
Macar İhtilali ( 1966 )
Yunan Mezalimi ( Türk’ ün Siyah Kitabı ) ( 1967 )
Kurtuluş Savaşı’nda Sarıklı Mücahidler ( 1967 )
Amerika’da Zenci Müslümanlık Hareketi ( 1967 )
Moskof Mezalimi C. I ( 1970 )
Moskof Mezalimi C. II ( 1970 )
Musul Mes’elesi ve Irak Türkleri ( 1972 )
Osmanoğulları’nın Dramı ( 1974 )
Ali Şükrü Bey ( 1978 )
Bir Mazlum Padişah / Sultan Vahideddin ( 2005 )
Bir Mazlum Padişah / Sultan Abdülaziz ( 2006 )
Bir Mazlum Padişah / Sultan II. Abdülhamid ( 2007 )

***

***İlmi – Fikri Eserleri***

İslamcı Gençliğin El Kitabı ( 1981 )
Hicret ( 1990 )
Geçmişi ve Geleceği İle Hilafet ( 1993 )
Üstad Necip Fazıl’a Dair ( 1993 )
İslam Yazısına Dair ( 1993 )
Doğru Türkçe Rehberi Yahud Bin Uydurma Kelimeyi BOYKOT ( 1993 )
Geçmiş Günü Elerken C. I ( 1993 )
Geçmiş Günü Elerken C. II ( 1995 )
Aşıklar Ölmez!.. ( 1994 )
Üç Hilafetçi Şahsiyet ( 1995 )
Gurbet İçinde Gurbet ( 2004 )
Filistin Dramı’nın Düşündürdükleri ( 2004 )
İthaflı Fıkralar ( 2005 )
Hayat Felsefesi Yahud Yaşamak Sanatı ( 2005 )
İslam Dünya Görüşü ( 2008 )
Muhtasar İslam Tarihi C. I ( 2009 )
Muhtasar İslam Tarihi C. II ( 2010 )
Muhtasar İslam Tarihi C. III ( 2012 )
Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri C. I ( 2010 )
Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri C. II ( 2011 )
Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri C. III ( 2012 )

***

***Romanları***

Kanlı Düğün ( 1972 )
Kırık Kılıç ( 1973 )
Uzunca Sevindik ( 1973 )
Kavuklu İhtilalci ( 2005 )
Düzmece Mustafa ( 2005 )
Zağanos Paşa ( 2006 )
Cem Sultan’ın Papağanı ( 2006 )
Veli Beyazıd’ın Bedduası ( 2008 )
Makbul ve Maktul İbrahim Paşa ( 2008 )
Barbaros Hayreddin Paşa ( 2009 )
Sokollu Mehmed Paşa ( 2009 )
Mimar Koca Sinan ( 2011 )
Zoraki Asi ( Şehzade Bayezid ) ( 2012 )

***

***Şiirleri***

Cemre ( 1992 )
Hikâye-i Hal

***

***Cüneyd Emiroğlu Takma Adı İle***

Perili Köşk ( Masal ) – ( 1972 )
Yahudi ( İngilizceden Terc.) – ( 1974 )

***

***DIŞ BAĞLANTILAR***

Kadir Mısıroğlu Resmi web sitesi: http://www.kadirmisiroglu.com/

Sebil Yayınevi Resmi web sitesi: http://www.sebilyayinevi.com/

Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı Resmi web sitesi: http://www.osmanlilarvakfi.org/

***

***KAYNAKLAR***

[1] Türkçe’nin Müdafaası hzl. Abdurrahman Acer Kadir Mısıroğlu, Sh. 307 vd.

[2] Tükçe’nin Müdafaası hzl. Abdurrahman Acer Kadir Mısıroğlu, Sh. 307 vd.

[3] Tükçe’nin Müdafaası hzl. Abdurrahman Acer Kadir Mısıroğlu, Sh. 307 vd.

[4] Tükçe’nin Müdafaası hzl. Abdurrahman Acer Kadir Mısıroğlu, Sh. 307 vd.

[5] Tükçe’nin Müdafaası hzl. Abdurrahman Acer Kadir Mısıroğlu, Sh. 307 vd.

[6] Tükçe’nin Müdafaası hzl. Abdurrahman Acer Kadir Mısıroğlu, Sh. 307 vd.

***

ALINTI: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kadir_M%C4%B1s%C4%B1ro%C4%9Flu

***

Kadir Mısıroğlu’nun Sitemizde Paylaştığımız, Birkaç Kitabının Tanıtımı:

Kadir Mısıroğlu, Yunan Mezalimi (Türk’ün Siyah Kitabı), Sebil Yayınevi, 16. Baskı, Istanbul 2009 (1. Baskı 1966), 409 sayfa

https://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/08/12/kadir-misiroglu-yunan-mezalimi-turkun-siyah-kitabi-sebil-yay-9-baski-istanbul-1976-1-baski-1966-409-sayfa/

***

Kadir Mısıroğlu, Kurtuluş Savaşında Sarıklı Mücahidler, Sebil Yayınevi, 399 sayfa.

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/05/22/tavsiye-edilen-kitap-kadir-misiroglu-kurtulus-savasinda-sarikli-mucahidler-sebil-yayinevi-399-sayfa/

***

Kadir Mısıroğlu, İslam Dünya Görüşü, Sebil Yayınevi, 480 sayfa.

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/04/27/tavsiye-edilen-kitaplar-kadir-misiroglu-islam-dunya-gorusu-sebil-yayinevi-480-sayfa/

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

 

**********

 

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

Reklamlar

12 comments on “Kadir Mısıroğlu Kimdir?

 1. Kadir misiroğlunun kitaplarini 15-16 yaşimdan itibaren takip etmeye başladim. İslami ölümüne savunan, çok azkusurlari olan birisi. Birde geleceği hakikatten görüyor biz dini islama hizmet ediyor diye fethullah güleni savunur iken o yerin dibine geçiriyordu. Biz ne zaman uyandik gülene, vatikana giderek papanin elini öptuğu zaman bile uyanamadik. Kurani Kerim okunan evlerden paralari dilenerek toplayip kiliselere milyonlarca dolar olarak bağişladiği zaman anladik bu adam şerefsiz keferenin teki. Açikladikta yeterince açiklayamadik bunu. Çunku devleti buyuk ölçude ele geçirmişti. Kanunlar ona çalişiyordu. Duyuyorduk Ak partiye erdoğana hayinliğina konuştuğunu, anliyorduk devlet duşmani olduğunu ama. Zaten belli ölcude devleti ele geçirmişliği korkutuyordu bizi. Ama asla sevmiyorduk. Kainat benim için dönüyor diyen adam ya peygamberdir yada en büyük yalanci. Peygamber gidip hz. isa asm dan yuzlerce sene sonradan uydurmalar üzerine kurulu bir dinin liderinin elini öpmez. Kiliselere milyon dolar bağişlamaz. Ona bağli olanlar ya bilerek yada bilmeyerek çok kötü aldandilar. Çünkü aslinda islam duşmani olduğunu anlastiran çok açiklar verdi. Bilerek bağli kaldilar. Dünyalik çikarlari sebebiyle. Çok insan darbe girişiminden sonra uyandi. Biz hükümete hayinlamaya başlayinca iyice anladik ne mal olduğunu.
  Mustafa kemali kadir misiroglunu bilmeden on sene evvelinde bile hiç sevmiyordum. Türk ve müslüman olanin yapacaği seyler değildi yaptiklari. Eğer bir kişi bir topluma duşmansa ancak onun yönettiği şekilde yönetirdi ülkeyi. Vur ensesina al elindekini avcundakini. Gikimi çikti bastir sopayi, sopadan anlamiyormu sallandir gitsin. Böyle yönetimmi olur.
  Kadir misiroğluna deli diyenlerin bunu demelerinin sebebi onlarin her tarafa heykellerini dikerek taptiğini ayaklar altinda çiğnemesinden sebeptir.
  Misiroğlu yukarida gorülduğu uzere yaşi 84 e dayanmiş bir gerçek tarih ustasidir. Hiçbir deli kendisini koruyamaz 45-50 yaşini yakaladi diyelim 60 i pek fazla aşamamaz. Çünkü kendini korumaktan aciz insanlardir bunlar. Bugün akilli olanlar bile 75 inde gidiyorlar. Eğer Kadir misiroğlu deliyse memlekette çok az akilli var demektir.
  Aslinda kabul etmek gerekirse hiç delilik yokda denemez.Rivayet edilirki çanakkale savaşlari sirasinda deli halit paşa ingiliz siperlerine girerek makinali tüfek çalmiş deli lakabi buradan gelirmis. İşte olsa olsa böyle delilerden yani gozüpek olmasindan kaynaklanan bir delilikse misiroğluna kasit o zaman doğrudur.

 2. -kadir misiroğlu ismini duydunmu hiç
  – duymaz olurmuyum biz kemalistler pek sevmeyiz onu
  – neden
  -çakma tarihci olduğu için
  – bulduğu belgelerle ortaya koyduğu gerçeklerle iyi çakiyor diye olmasin sakin

 3. – kadir misiroğlu bu ulkeye bu halka duşman olduğundan yapiyor bunlari
  – nereden çikartiyorsun
  -bu halka duşman olmayan bu ulkenin kurucusuyla uğraşmaz.
  – doğru soyluyorsun. İslam imparatorluğu osmanliyida misiroğlu yok etmişti. Halifeliği, islami kanun olan seriati, şeyhülislamliği, islam alfabesini, orjinal ezani, hacca gitmeyi, devletin dini islam ibaresini , medrese eğitimini, kuran öğreniminide misiroğlu yasaklamişti zaten.

 4. Turkluğe oynanan oyunlar çok ağir ve bazi bilgiler hakikatten çok agir olduğu için site yonetimi herhalde başini belaya sokmamak için koymuyor.duşmanlar bizi işgal etmeden epey oncesinden içeriden işgale uğramişiz gibi gozukuyor. Kizillar bize dayanmiş ecnebi uzantilari. Avrupayla biz içeriden siz dişaridan deyip yikmişlar osmanliyi ele geçirmişler. Asil yazi girmedi maalesef.
  Mustafa kemal 1906da selanikte bakin ne demis.hurriyet olmayan bir memlekette ölum ve yokolma vardir. Her ilerlemenin ve kurtuluşun anasi hurriyettir.
  Ulke işgale ugramamiş. Osmanli yonetiminde mustafa kemalin osmanliyi işgalci gordugu apacik. Ulkeyi osmanlidan kurtaracak.
  Aleviler listesine baktim namik kemal geciyor. Asli macardir. Sozde musluman olup aleviliğe geçmiş. Bazi eski orgenerallerin adida geçiyor listede. Hani şu damatlari yahudi olanlardan. Mustafa kemalin adida var listede, hristiyan ve yahudi donmeleri musluman olduk diyerek alevilikte kamufle olmuş. Birileri tarafidan İçeriden halledilmiş osmanli.. Bati avrupa yardimci olmuş sadece.

 5. Bu siteye oyle bilgiler koydumki dönen butun dolaplar döküldü ortaya. Tabiiki ben kimim bilemediklerinden bu ate siteler ha bire Kadir hocaya saldiriyorlar. Son gunlerde artti bu saldirilar. Ustad kusuruma bakmasin. Kendisinin bir sözü vardi kemalizmin gerçekleri hakkinda. Şimdi bir çatlak var oradan bir şeyler siziyor. Zaman gelecek bu gerçekler öyle bir patlayacakki lağim patlar gibi batacak her taraf. Biz koruma kanunlari kalksin diye beklemedik. Galiba patlattik o lağimi.
  Merhum cumhurbaşkani Turgut özal demiş kendisine bildiklerini yaz sonuna kadar destekliyorum diye. Sen şimdi çuvalin dibindesin. Zaman gelecek o çuval tersine dönecek en ustte sen olacaksin diye. Geliyor o günler. Tabiiki dönme birileri özali nasil şehit ettilerse hocayada öyle saldirip karaliyorlar.
  Özalida Demirelide Baykalida yanlarinda olacak kadar yakindan gorme firsatim oldu. Ama sadece özal hakikatten çok sevilecek adamdi.

 6. Şimdi a haberde açikladi. Sovyetlerden turkiyeye 1944 te siginan 217 kişiden 195 i iade edilmiş. Boraltan koprusu civarinda sovyet birlikleri tarafindan silahla vurularak öldurulmuş. Kadir misiroğlunun adini vererek yayinladi orada kurşuna dizilen azeri turku sayisi gerçekte 417 kişiymiş. Çunku teslim edilen ilk postadan başka ikinci bir posta daha varmiş. Şimdi bu ismet inönunun doneminde oldu diyeceksiniz. Ata doneminde olsa ne fark edecekti. Hiç bişey. Ata abartidir.

 7. Ulusal kanalda yavuz bahadiroğlu mustafa armağanin derin tarih programi belalti söylemler eleştiriliyor. Diyorlarki kadir misiroğluna hiç kimse yetişemez. 10 kasimda saat 9.05 te tuvalete gidin diyen birisi diyorlar. Malum hakaretleri var onlarin hocaya.. Onuda soylemeden edemiyorlar. Resmi tarihte deli kizin donu gibi binbir yerden açik veriyor. Biz o açiklari gorup yaziyoruz. Duzgun iş yaparak her yerde açik yer vermeseydi onlarda. Bunlar benim yazilarida hep okuyorlar ya.. kopururledir öfkeden.

 8. geçen hafta internette Kadir mısıroğlu öldü şeklinde bir haber yayıldı. aslı astarı yok tabiiki. çekemeyenler fitne olarak yayıyor bu tür palavra haberleri. huzur kaçırmak adına. sebep atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor diyenleri ortaya koyulan 1001 türlü gerçekle utanıp artık öyle denemez hale getirmiş olmak olmalı. hoca ölmüş olsa birileri kıçına kına yakacak. halbuki hastaneye bile gitmemiş.hoca vermiş cevabını öldürende Allah yaşatanda diyor. 3 haftası kaldı 85inin dolmasına. Allah daha çok uzun yıllar yaşatır inşallah. düşmanları çatlasın diye.
  hoca yalan söylüyor olsa biz şimdi onunla savaşıyor olurduk. doğru söyleyip hakkı savunduğu için destek buluyor.

 9. -sitenin birisinde kadir hoca için gerici demişler
  -bizde onlara dönme diyoruz
  -onlar birde mecazi anlamdada derler ha
  – bizde onlara o anlamda deriz tam oturur o zaman

 10. geççen aylarda kanalda kadir mısıroğlundan bahsedilip fesli …. denerek hakaret ediliyor. 75 yaşındaki hala yardımcı doçent doktor olan kemalit bir tarihci bunlarada cevap versin o mısıroğlu diyor. ben vereyim cevabını.
  mustafa kemalin devrimlerini ondan önce 3. selim sonrasındada 2. mahmut başlatmış. 3. selim kızlara eğitim verildiği için ayaklananlar tarafından öldürülmüşmüş. yerine 1808 de 2. mahmut geçtiğinde daha 15 yaşındaymış. 4. mustafadan sonra geçti ya Mahmut. her neyse. tahta geçtiğindede 23 yaşında idi. mahmut tabiiki bazı devrimler yapmak zorunda bırakılmış olabilir. ama osmanlı onun döneminde 15 milyon km2 idi. yani sultan mahmut Osmanlıyı yıkmaya uğraşmadı. Kuran Alfabesinede dokunmadı kızların başörtüsünede. şeriatede. her tarafa heykellerinide diktirmedi.2.mahmutta devlet dairelerine resmini astırırmış. o kadar resmi kim çizecek. fotokopide yok.o dönem fotoğraf yoktu osmanlıda ressamlıkta yoktu. her ikiside Abdulaziz döneminde başladı.
  2. Abdulhamitin kaybettiği topraklardan bahsettik. tunus mısır falan, yugoslavyayıda kattı çekiç. Makedonya hala bizde idi onun döneminin sonunda bile. 11824000 den 7200000 km2 ye düşmüş olsun bu topraklar. ama Abdulhamite suikat girişimi sonrasındada selanikten hareket ordusunu göndererek saltanattan devirmek kimin ayıbı. gavurdan ne görürse alıp getiren sizin neredeyse taptığınızın.
  kızlara eğitim verilmesin diyen bir padişah yok. ama dans ve bale salonları kurarak erkeklerin kucaklarına itmiş olmakda hoş bişey olmasa gerek.
  diyorki o prof 23 milyon km2 di osmanlı. 46 yılda çöktü. yuhki ne yuh. kaç yüz yılda 23 milyondan 12.8 milyona düşürdüler. 12.8 milyondan 762 bine 46 yılda düştü.
  son 200 yıl batıdan hep dayak yedik iddiası. 1739 da azakı alıyor rus. osmanlı ordusu sefere çıkınca acilen bariş istiyorlar. 1792 de 1829 da 1854 te 1877 de dünya devi rusları bozguna uğrattığimiz kaç davaş var. 1789 da avusturyayı öyle bir yendikki neredeyse viyana yolu açıldı. zaten bidahada savaşmadı o devlet bizimle. 1798 de napolyona karşı kazanılan zaferde malum. 1807 de mısırda 1855 de yemende 1. dünya savaşında selmanı pak ve kutulamarede ingilizleri yendik. bunlar dünyanın en süper devletleri idi ve bu zaferler osmanlının idi. çanakkaleyide yazalım diyoruz ama birileri onca yenilgisine rağmen o zaferi mustafa kemale maletme pişkinliğini göstermeye utanmıyor.
  akpartiye veryansın ediyor o prof onlarında devri geçecek diyor atatürksüz müfredat yapıyorlar diye. atatürkün geçti bile.
  siz mübarek gecelerde camilerde mevlitlerde zorla ataya dua ettirip tepki gösterenleri tutuklattığınız günleri arıyorsunuz öyle değilmi. aramaya devam edin.
  atasız eğitime karşı miting yapacaklarmış istanbulda. bence istanbuldan karsa hakkariye kadar yürüsünler. hatta bütün türkiyeyi adım adım kat etsinler. yapılan hizmetleri görürler böylece. ata döneminin ne kadar gerilerde kaldığına uyanırlar böylelikle.

 11. kemalit ifadesi ayıp kaçar fesli d…diyen sabetaycılar listesinde adı geçen programı yöneten kadındı. biz o tarihciye kemalist demiş olalımda haksızlık olmasın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s