M. Kemal Atatürk şapka ile Sabetay Sevi’nin intikamını mı aldı?

M. Kemal Atatürk şapka ile Sabetay Sevi’nin intikamını mı aldı?

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

Hahamlar ve Yahudi dininin sembolü Şapka

***

Bildiğiniz gibi, 31 Mayıs 1665 tarihinde “Mesih” olduğunu iddia eden ve “dönmelik” olarak bilinen bir mezhep kuran Sabetay Sevi, Osmanlı Devleti’nde Saray’da muhakeme edilmişti… Konuşulanları tercüme eden ise Cerrah Kasım Paşa idi. “Mesih” iddiasında bulunduğu için Sabetay Sevi’den mucize göstermesi istenmişti.

Peki, gösterebildi mi?

Bu sorunun cevabı için Sabetay Sevi konusunda en önemli araştırmacılardan biri olan Gershom Scholem’in kitabına bakalım:

“Cerrah (Kasım Paşa) ona “Bir mucize gösterebilir misin?” diye sordu. “Hayır” cevabını alıncada “O halde senin akıbetinin ne olacağı bellidir” dedi. Bunun üzerine Sabatay Sevi, diz çökerek Müslümanlığa kabu­lünü istirham etti. **Yahudi şapkasını yere atarak tükürdü** ve Yahudi dini aleyhine konuştu.”

Ingilizcesi şöyle:

“(The physician…) asked him whether he could perform a miracle, Sabbatai answered that he could not. The physician then told him that his fate was sealed unless he converted to Islam, whereupon Sabbatai fell on his knees, imploring the sultan to accept his conversion **and he threw his Jewish hat down and spat on it** and reviled the Jewish religion and publicly desecrated the name of Heaven.”[1]

Mucize gösteremeyen Sabetay Sevi, idam edileceğini anlayınca “güya” Müslüman oldu ve “Yahudi şapkasını yere atarak tükürdü”.

Yani yahudi dininin sembolü olan şapkayı yere attı ve üzerine tükürdü. Hani şu M. Kemal Atatürk’ün Müslüman millete zorla giydirdiği yahudi dininin sembolü olan şapkayı.

Padişahın huzurunda yere atılıp üstüne tükürülen “yahudi dininin sembolü olan şapka”, M. Kemal Atatürk tarafından Müslüman milletin başına kanun zoruyla geçirilmiştir. Karşı çıkanlar ise darağaçlarında sallandırılmışlardır.[2]

Acaba M. Kemal, Müslüman millete zorla şapka giydirmekle Sabetay Sevi’nin intikamını mı alıyordu?

Kesin olarak bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var, o da 1626 yılında Sabetay Sevi’nin doğduğu şehir olan Izmir’in; M. Kemal Atatürk tarafından 16.06.1926 tarihinde ziyaret edilmesidir. 6 sayısının yahudilerde özel bir anlamı olduğu söylenir. Bu konu, numeroloji ilmi alanına girer, ancak burada bir mesaj verildiği akla gelmiyor değil… Düşündürücüdür.

Hele, Eliezer Ben Yehuda’nın oğlu Itamar Ben-Avi’nin, M. Kemal’in 30 Eylül 1911’de Kudüs Kamenitz Oteli’nde kendisine “Sabetay Sevi’nin soyundan geldiğini” söylediğini iddia etmesi[3], bizi daha çok düşündürüyor. Öte yandan, Sabetay Sevi’nin Selanik’i ziyaret ettiği ve Selanik’in Yahudi ve Sabetayist kenti olduğu bilinen bir gerçek.[4]

M. Kemal Atatürk’ün Selanik’te Sabetayist Şemsi Efendi mektebinde okuduğu da altı çizilmesi gereken başka bir ayrıntı.[5]

Yukarıdaki suale ve daha başka birçok suale cevap bulabilmek için bu girift ilişkiler ağının mutlaka araştırılması gerekiyor.

 

**********

 

KAYNAKLAR:

[1] Gershom Scholem, Sabbatai Sevi, The Mystical Messiah, 1626-1676, Bollingen series XCIII, Princeton Uni­versity Press, sayfa 680.

[2] http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/04/30/m-kemal-ataturkun-sapka-zulmu-ve-istiklal-mahkemesinde-asilan-alimler-hocalar/

[3] http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/06/26/m-kemal-ataturk-sabetayist-miydi/

Ayrıca bakınız; http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/07/01/yahudi-yazardan-sok-iddialar-ataturk-donmeydi/

[4] http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/06/28/selanik-bir-yahudi-kenti-kemalist-kaynakli-paylasim/

[5] http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/06/30/m-kemal-ataturkun-ogretmeni-semsi-efendinin-gercek-ismi-simon-zvidir-kemalist-kaynakli/

***

Sabetaycılık hakkında sitemizdeki bazı konular:

*

Sabataycılık (Dönmelik) hakkında kısa bilgi:
http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/05/27/sabataycilik-donmelik-hakkinda-kisa-bilgi/

***

Sabetayistler nerelerde ikamet ediyorlardı ? (Kemalist kaynaklı paylaşım) :
http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/06/26/sabetayistler-nerelerde-ikamet-ediyorlardi-kemalist-kaynakli-paylasim/

***

Neden Gavur Izmir? (Kaynağımız bir kemalist) :
http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/06/23/neden-gavur-izmir-kaynagimiz-bir-kemalist/

***

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Sabetaycılar:
http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/06/24/ataturkcu-dusunce-dernegi-ve-sabetaycilar/

***

Ittihat ve Terakki, Selanik Dönmeleri (Sabetayizm), Masonlar, Yahudiler ve Sloganları:
http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/08/20/ittihat-ve-terakki-selanik-donmeleri-sabetayizm-masonlar-yahudiler-ve-sloganlari/

***

Türkiye’nin uygarlaştırılmasında (!) Sabetayist rolü:
http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/09/18/turkiyenin-uygarlastirilmasinda-sabetayist-rolu/

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

Reklamlar

7 comments on “M. Kemal Atatürk şapka ile Sabetay Sevi’nin intikamını mı aldı?

 1. Geri bildirim: Atatürk ve Muasır Medeniyet | Belgelerle Gerçek Tarih

 2. Geri bildirim: “Atatürk’ün duruşu Bilge Kağan duruşudur” yalanına cevap | Belgelerle Gerçek Tarih

 3. Onun için mi sürekli Türk olduğunun altını çizip Türk milletini hep yükseltmiştir?
  Hayatına bakıldığında sabateist olup olmadığı anlaşılır bence.Hayatının hiç bir evresinde yahudi olduğunu belirtir bir iz yok bence. İzmir ziyareti tesadüfi olamaz mı? Adam neden saklasın? Ülke kurtarıyor yokluk içinde. Bu kadar umursaması, insanlara şapka giydirmek için olamaz 😀 Şapkadan YOLA çıkarak bu çıkarımları yapmak ne kadar sağlıklı olur doğrusu bilmiyorum !

  • Lale hanim, demek M. Kemal sürekli Türk oldugunun altini cizmis. Rica etsem “Ben Türküm” dedigine dair temel kaynaklardan 3 tane zikredebilir misiniz? Yahudi oldugunu belirtir bir iz var mi demissiniz. Hizmetcisi Cemal Granda’nin “selanikten bol yahudi cikar” sözünü duyunca, “benim icin de yahudi demek istiyorlar. Napolyon da korsikali bir italyandi ama fransiz olarak öldü” cevabini vermistir. Bunun manasi nedir?

   Türk milleti kemalist rejimden sonra ne zaman yükseldi? Uluslararasi arenadaki basarilari nedir? Iktisadi sahadaki basarilari nedir? Bir yazar misiniz? Kac dünya markasi yaratmis? Teknolojik buluslari nedir? Insanlarin refah düzeyi nedir?

   M. Kemal tesadüfi hareket ediyordu mu demek istiyorsun? Plansiz programsizdi mi demek istiyorsun?

   Ülke mi kurtariyor? Yoksa kendini kurtaran ülkenin basina gecmek icin mücadele mi ediyor?

   Ingiliz kralinin halkina sarik giydirdigini farzedelim. Bundan YOLA cikarak nasil bir cikarimda bulunurdunuz acaba?

  • lale yunan izmire çıktı müslüman millete zorla gavur işi şapka giydirecek bize diye kurtuluş savaşına adam topla. yunan gidince kanun çıkart zorla kendin giydir. 1 liralık şapkayı 10 liraya zorla daya millete yahudi v…yu zengin et borç batağındaki bu milletin kesesinden. almam gavur işi bu diyen devlet düşmanı sayılsın.yahudi zengin olsun diye koskoca millet soyuluyor. şapkadan parayı yahudi vuruyor o zaman gavur işi olmuş olmuyormu. milletin arasına adamlar sokuluyor fitneyle eylem yaptırılıyor sonrada eylemcileri asıyorlar. rizede şapka yüzünden bombalanmıştı 2 gün boyunca. asılan islam alimleri müftüler hocalar.ülkeden kaçan ulemalar cabası. asılan haham papaz yada gayrimüslim varmı bak bakalım.
   o zamanki rezilliklere alkış tutan sabetaycıların torunları biz rezillikleri ortaya döktükçe utanıp dindar atatürk kitapları çıkarıyorlar. ayete safsata Kurana arab(hz. muhammed efendimiz)ın uydurması,Allaha beyinlerdeki olgu, bizler maymunlarız düşüncelerimiz insan, bizi tabiat var etti sonrada kendine taptırdı diyen dindar atatürk.
   sabetaya inananların soyundan geliyorum diye kendisi açıklıyor.
   barış manço sabetaycıdır. internette ata dönemini kötülüyor. menderesi övüyor. kitabımda açıklayacağım çok şey var diyor. açıklayamadan 56 yaşında öldü. ölümü şüpheli deniyor.
   lale derdini biliyoruz
   inanki sana sus diyemiyoruz
   ama artık anla be laleeeee

 4. sanki şapka bahane edilerek keyfi adam asılıyor. böylece milletin üzerine müthiş korku salıp kendi saltanatlarını garanti ediyorlar.böyle bir görüntü var ortada. yüzde 2-3 sabetaycılıkla başka türlü nasıl iktidarda kalınabilirki. tabiiki kızılların ve bizans artığı rum dönmeleri ile bazı balkanlıların desteğinide alınca asıl türklük kendi yurdunda sömürge halkı oluyor.

 5. osmanlıyı kim yıktı. yüzlerce sayfa okumamış olmalı işine gelmediğinden. yada bakar kör. hala ülke kurtarmaktan bahsettiğine göre. sanki kemalist güruh bıçak zoruyla yazdırıyor. herşey aleni neden görmüyor bu kız. devlet neden koruyor atayı biliyormusun. milletin dilinden. çünkü asıl milletin istemediği ne varsa zorla dayamış. sahiplendiği inancının önüne ise barikatlar kurmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s