Atatürk’ün hayvan sevgisi

Atatürk’ün hayvan sevgisi

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

atatürkün hayvan sevgisi atatürkün köpegi foks fox

M. Kemal Atatürk’ün köpeği Foks

***

Yanlış anlamayın, gerçi başlık “Atatürk’ün hayvan sevgisi” ama, şapka takmadıkları gerekçesiyle insanları asıp kesen[1] ve onlara “hayvan” diyen[2] birinin, hayvanlara sevgi beslediğini iddia edecek değiliz. Böyle bir iddiada bulunup gülünç duruma düşmek gibi bir niyetimiz yok. Bu tür çelişkiler kemalist kalemşörlere mahsustur.

Duymuşsunuzdur, M. Kemal Atatürk’ün Foks isminde bir köpeği vardı ve M. Kemal’in elini ısırdığı gerekçesiyle öldürülmüştü. Bu olay kemalistler tarafından genelde şöyle anlatılır:

“Köşke ikinci bir köpek gelmesini *kıskanan* Foks, bir gün kendisini kaldırmak isteyen Atatürk’ün elini ısırır. Ancak (yaşamı boyunca hayvanların öldürülmesine karşı çıkan, başıboş kedi ve köpeklerin Hayvanseverler Derneği aracılığıyla sahip edinmelerini sağlayan) Gazi, Foks’un davranışına hiç sinirlenmemiş, eli pansuman edilirken şöyle demiştir: – Fenalık yapmak için ısırmadı…’’

Anlaşılan kemalistler, Foks’un öldürülmesini haklı gösterebilmek için onun “kıskanç” olduğunu belirtme ihtiyacı hissettiler. Yalnız bu kadarla yetinseler yine iyi. Güya M. Kemal Foks’u kaldırmak istiyormuş ve bunun üzerine Foks da onun elini ısırmış.

Ne kadar “kötü”, “hadsiz”, “nankör” ve “çekilmez” bir köpek değil mi? Sen gel, seni yunan köpeği olmaktan kurtaran(!) adamın elini hiç yok yere ısır!

Bakalım gerçekten öyle mi olmuş…

Bu olayı, 3 Temmuz 1927′den ölümü olan 10 Kasım 1938′e kadar M. Kemal’in yanından hiç ayrılmayan ve bu müddet zarfında M. Kemal Atatürk’e hizmet eden Cemal Granda’dan dinleyelim:

“Bir gün Atatürk’ün elini sarılı gördük. (Atatürk’ün köpeği) Foks ısırdı dediler. Olay gece olmuş. Atatürk, ne olmuşsa olmuş, Foks’a kızmış. **Kamçıyla** başlamış dövmeğe. **Vurdukça** hayvan geri geri gitmiş. Fakat **kamçının dozu artınca** da saldırıp elini ısırmış. Elinden kan akmağa başlayınca zile basmış. Hemen koşup kanları oksijenli suyla yıkamışlar. Tendürdiyot sürmüşler. O gün elini sarılı görünce hepimiz meraklanmıştık. Demek ki, meselenin aslı buymuş. Bunun üzerine köpeği Köşkten uzaklaştırdılar, çiftliğe götürdüler. Yakınlarından birkaç kişi “Sahibini ısıran köpekten hayır gelmez” diye öldürülmesi için Atatürk’e israr ettiler. Izin verdi mi, vermedi mi bilmiyorum ama, Foks o günlerde öldürüldü.”[3]

M. Kemal’in hizmetçisi olayı böyle anlatıyor.

Ancak kemalistler, M. Kemal’i haklı gösterebilmek için bir köpeği bile itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Tıpkı yaklaşık bir asırdır sistematik bir şekilde Osmanlı’yı itibarsızlaştırmaya çalıştıkları gibi.

NOT: Hayvanları Koruma Derneği’ni, köpeğe şiddet uygulayan M. Kemal Atatürk’ü kınamaya davet ediyoruz.

 

**********

 

KAYNAKLAR:

[1] http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/04/30/m-kemal-ataturkun-sapka-zulmu-ve-istiklal-mahkemesinde-asilan-alimler-hocalar/

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/09/26/istiklal-mahkemeleri/

[2] http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/11/11/ataturkun-insana-verdigi-deger/

[3] Cemal Granda (Çelebi), Atatürk’ün Uşağı İdim, Yayına hazırlayan: Turhan Gürkan, Hürriyet Yayınları, Istanbul 1973, sayfa 196.

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

 

**********

 

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

14 comments on “Atatürk’ün hayvan sevgisi

  • FARK VAR MI ACABA?GENE İŞGAL ALTINDAYIZ GENE IRZ NAMUS YOK.KORE GİBİ GERÇEK VE TAM BAĞIMSIZ DEĞİLİZ.TEK SUÇLU O TAPTIĞINIZ KİŞİDİR.HEM CENGİZHAN DURURKEN O DA KİMMİŞ?

 1. Dangalak verdiğin kaynaklar yine bu sitenin kaynakları. Kendi kendine gelin güvey oluyon işte. Kendini parmaklayan tiplerden bunlar

  • @gofancezikerro, bu yazinin kaynagi 3 nolu dipnotta verilmistir. gösterdigim diger iki dipnot ise zikrettigim hususlarla ilgili bir kaynak vermek yerine, bastan asagi kaynak ihtiva eden yazilara yönlendirmekten ibarettir.

   • ulan şerfsiz herif Türküm diye geçiniyosun lan hiç mi düşünmedin lan gavurlar bu toprakları işgal etse sen şu an ingiliz fransız olcaktın bi de milliyetçiyiz diye geçiniyosunuz. Otur bi düşün Atatürk olmasa napardın diye.

   • M. Kemal’in vatan kurtardigi falan yok. Artik bu yalanlari birakin. Türkiye Cumhuriyeti’nin sinirlari emperyalistler tarafindan cizilmis ve M. Kemal’e “ihale” edilmistir. Tipki Irak, Misir, Suudi Arabistan’da vs. oldugu gibi. Bunun karsiliginda Müslümanlar Atatürk inkilaplariyla batililastirildi. Inkilaplarla batililasan bir toplumun topragini isgal etmek aptalcadir, bosuna masraftir. Emperyalistler M. Kemal’den batililasma sözü aldiklari icin su anki Türkiye sinirlarini ona ihale edip cekip gittiler. M. Kemal ingilizlerle, fransizlarla, italyanlarla, Ruslarla savasmis degildir. Bunlar kendileri cekip gittiler.

 2. Yaa ahah başka bi şey bulamadınız mı yani ne uydursak da Atayı kötülesek diye bakıyosunuz…Başka işiniz yok mu sizin?Sürekli bi geçmiş olayları didikleyip güya belgelerle şanlı Türk milletinin Atasını kötülemeye çalışıyosunuz bu şekilde elinize ne geçicek cumhurbaşkanlığı falan mı vercekler

  • @sinan hoştt lan ordan yalancı şerefsiz sen önce chpkk’ya bak hain diktatörün kalleş partisi chp ! chp terör örgütüdür ilk kurulduğu zamandan beri aynıdır ! artık kabullen chp fosilleşmiş bir terör örgütüdür tıpkı hdpkk gibi nitekim dhkp c adlı terör örgütünün çoğu atatürkçü(kemalist) komünist solcudur ! sizin hareket ordusu ve ittihat terakki adlı terör örgütlerinden farkınız yok darbeci solcu köpekelr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s