Kadir Mısıroğlu:  “Karl Marx’a Das Kapital’i cinler yazdırdı!” dedi. Peki Doğru mu?
Kadir Mısıroğlu: “Karl Marx’a Das Kapital’i cinler yazdırdı!” dedi. Peki Doğru mu?

Kadir Mısıroğlu: “Karl Marx’a Das Kapital’i cinler yazdırdı!” dedi. Peki Doğru mu?

Kadir Mısıroğlu: “Karl Marx’a Das Kapital’i cinler yazdırdı!” dedi. Peki Doğru mu?

*

karl marks cinni mi karl marks kapitali cinler mi yazdirdi, karl marx cinler yazdirdi kadir misiroglu karl marks kadir misiroglu karl marx seytan satan

Richard Wurmbrand’ın “Marx and Satan” isimli kitabının kapağı…

***

Üstad Kadir Mısıroğlu bir sohbette; “Das Kapital’i Karl Marx’a cinler yazdırdı” deyince cahil kemalistler kendilerine yeni bir eğlence buluverdi. Her zaman olduğu gibi hiç araştırma ihtiyacı hissetmeden alay edip duruyorlar… Çünkü onların lügatinde “araştırmak” diye bir kelime yok. Kemalist rejimin beyin yıkama merkezi olan okullarda ne ezberletilmişse onunla yetinip bütün dünyayı o kıt bilgileriyle değerlendiriyorlar. Halbuki yahudi kökenli yazar Richard Wurmbrand’ın “Marx and Satan” isimli kitabını veya Robert Payne’nin Marx ile alakalı kitabını okusalar, bu iddianın hiç de yabana atılır cinsten olmadığını göreceklerdir.

Aklınıza şöyle bir sual gelebilir: “Resmi marksist doktrine göre ne bir yaratıcı vardır ne de şeytan. O halde nasıl olur da marksistler şeytana tapar?”

Wurmbrand, kitabında bunun da cevabını veriyor. Yazar, ateizmin aslında marksistlerin bir “maskesi” olduğunu ve bazen bu maskeyi çıkarıp gerçek (satanist) yüzlerini gösterdiklerini iddia ediyor.[1] Esasen bunu bir itiraf olarak da kabul edebiliriz, zira kendisi de bir ara komünist ve ateist olmuş, fakat yıllar sonra hıristiyanlığa geçmiştir. Ayrıca yazar, Lenin ve Mao gibi komünizmin önde gelen isimlerini de deliller göstererek satanistlikle itham etmektedir.

O halde bundan çıkan neticeye göre marksistler, insanlara “şeytana tapın” diyemedikleri için, onları bir yaratıcının olmadığına inandırmakla iktifa ediyorlar. Böylece “rakiplerini” sarsmış, birliklerini bozmuş ve dolayısıyla da zayıflatmış oluyorlar.

Karl Marx’ın en sevdiği kızı Eleanor, küçükken babasının kendisiyle kız kardeşine hikayeler anlattığını söyler. Bu hikayelerden biri çok gariptir. Hikayeye göre çocuk oyuncakçı dükkanı sahibi bir sihirbaz, borçları sebebiyle en güzel eşyalarını şeytana satmak mecburiyetinde kalır.[2]

Marx’ın anlattığı bu hikayeyi kitabına alan Robert Payne şu değerlendirmeyi yapar: “Marx, şeytanın dünya görüşüne sahipti ve hatta bazen şeytanın işini yaptığının farkında gibiydi.”[3]

Nitekim Karl Marx, “The Fiddler” isimli şiirinde;

“With Satan I have struck my deal” yani “Şeytan’la anlaşma yaptım” der.[4]

*

karl marks cinni mi karl marks kapitali cinler mi yazdirdi, karl marx cinler yazdirdi kadir misiroglu karl marks kadir misiroglu karl marx siir with satan i have struck my deal the fiddler

Karl Marx’ın [4] no’lu dipnotta sözü edilen “The Fiddler” isimli şiiri:

“Şeytan’la anlaşma yaptım”…

***

Marx’ın samimi arkadaşı meşhur Alman şair Heinrich Heine’nin aşağıdaki şiirinde geçen şu ifadeler de ürperticidir:

“Şeytanı aradım ve o geldi,
Ve ona şaşkınlıkla baktım
Çirkin değil, topal değil,
Çok hoş-sevimli ve büyüleyici bir adam.”

Almancası:

“Ich rief den Teufel, und er kam,
Und ich sah ihn mit Verwund’rung an.
Er ist nicht häßlich, und ist nicht lahm,
Er ist ein lieber, charmanter Mann.”

Ingilizcesi:

“I called the devil and he came,
His face with wonder I must scan;
He is not ugly, he is not lame.
He is a delightful, charming man.”[5]

*

karl marks cinni mi karl marks kapitali cinler mi yazdirdi, karl marx cinler yazdirdi kadir misiroglu karl marks kadir misiroglu karl marx seytan satan heinrich heine ich rief den teufel

[5] no’lu dipnot ile alakalı… Heinrich Heine’ye ait eserin kapağı…

***

karl marks cinni mi karl marks kapitali cinler mi yazdirdi, karl marx cinler yazdirdi kadir misiroglu karl marks kadir misiroglu karl marx seytan satan heinrich heine ich rief den teufel 2

Heinrich Heine’nin [5] no’lu dipnotta bahsi geçen şiirinin yer aldığı sayfa…

***

Karl Marx’ın kızı Eleanor, babasının onayıyla Edward Aveling ile evlenir. Işte Karl Marx’ın bu damadının aşağıdaki şiirinde yer alan ifadeler ise Heinrich Heine’ninkinden pek de farklı değildir:

Şeytan merhametlidir. Heloise bak!
Kasırga kanatlarını nasıl açıyor?
O geçiyor, Ey insanlar, Büyük Şeytan!”

Almancası:

“Satan ist gnädig. Sieh Heloise!
Wie der Wirbelwind seine Flügel entfaltet,
Geht er vorüber, o Volk, Satan der Große!”[6]

Oğul Edgar Marx’ın, babası Karl Marx’a yazdığı ve “Benim sevgili şeytanım…” sözleriyle başlayan 31 Mart 1854 tarihli mektubunu ele alan Richard Wurmbrand, haklı olarak “Bir evladın babasına bu tarzda hitap ettiği nerede görülmüştür” diye sorar ve cevabı da kendisi verir: “sadece satanistlerde.”[7]

Evet kemalistler! Karl Marx ve çevresinin bu kadar sık şeytanla anıldığını gördükten sonra, “Das Kapital’i cinler yazdırdı” demek, takdir edersiniz ki hiç de abartı sayılmaz.

.

**********

.

KAYNAKLAR:
.

[1] Richard Wurmbrand, Marx and Satan, Crossway Books, Illinois 1986, sayfa 75.

Ayrıca bakınız;

Richard Wurmbrand, Marx; Prophet of Darkness, Marshall Pickering, 1986, sayfa 65.

(Almanya’daki gurbetçiler ise aynı yazarın “Das Andere Gesicht Des Karl Marx” (Karl Marx’ın Öteki Yüzü) isimli kitabına bakabilirler.)

[2] Jenny von Westphalen, Mohr und General, Erinnerungen an Marx und Engels, Dietz Verlag, Berlin 1964, sayfa 273, 274.

[3] Robert Payne, Marx, Simon & Schuster, New York 1968, sayfa 317.

[4] Yuri N. Maltsev, Requiem for Marx, Ludwig von Mises Institute, Auburn University Alabama 1993, sayfa 281.

Ayrıca bakınız;

https://www.marxists.org/archive/marx/works/1837-pre/verse/verse4.htm

[5] Heinrich Heine, Buch der Lieder, Hoffmann und Campe, Hamburg 1827, sayfa 211. (Bu kitabın “Die Heimkehr” başlıklı bölümünün 35 no’lu şiiri.)

Almanya’da Heinrich Heine adına açılmış bir web sitesinde de bu şiiri görebilirsiniz. 35 no’lu şiir:

http://www.heinrich-heine.net/heimkehr.htm

Ingilizcesi için bakınız;

Paul Carus, The History of the Devil, Dover Publications, Inc. Mineola, New York 2008, sayfa 435.

[6] Frederick Tatford, The Prince of Darkness, Bible & Advent Testimony Movement, Eastbourne 1967.

[7] Edgar Marx, Brief vom 31. März 1854 an Karl Marx, MEW, II, 18’den naklen;

Richard Wurmbrand, Marx; Prophet of Darkness, Marshall Pickering, 1986, sayfa 39.

Almancası için bakınız;

Richard Wurmbrand, Das Andere Gesicht Des Karl Marx, Stephanus Edition, 8. Baskı, Uhldingen 1993, sayfa 44.

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının sonunda “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.

*

3 yorum

  1. Sahir

    Allah razı olsun. İlk başta inanmamıştım ama Üstad bu lafı söylemişse bir bildiği vardır diye kendimi teselli ediyordum. Sayenizde bilgilendim. Yalnız bu iddiaları söylerken Üstat, muayyen bir kaynak belirtse de bazı güruh, ağızlarından pislik saçmasa. Hoş, bazı kesim Kamâl mezardan kalksa ben böyleydim, beni size devlet eliyle çok yanlış anlatmışlar, dese bile inanmazlar ya.

  2. denizalti

    Yıllar önce Sol Cenah’tan Karl Marx’ın günde 15 dakika uyuduğunu duymuştum. Kendi kendime Normal bir insan bunu yapamaz demiştim.
    Bu yüzden, yıllar sonra Üstad’dan Das Kapitali Marx’a Cinni’lerin yazdırdığı iddiasını duyunca inanmakta hiç zorluk çekmemiştim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: