Türk Tarih Kurumu: M. Kemal Atatürk Ingiliz Valisi olmak istedi

Türk Tarih Kurumu: M. Kemal Aatürk Ingiliz Valisi olmak istedi

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

14 Kasım 1918 günü, bir gün önce İstanbul’a gelip Pera Palas’ta ikamete başlamış olan M. Kemal Paşa, İngilizlerin Daily Mail Gazetesi’nin muhabiri G. Ward Price’ı aracı yaparak General Harrington’la görüşmek ister. Price, Pera Palas’ta yaptığı görüşmeyi hatıralarında şöyle aktarıyor: “M. Kemal, yapmak istediği bir teklif için Britanya resmi makamlarıyla nasıl temas edeceğini” bildirmemi rica etti.

“Bu harpte yanlış cephede savaştık, dedi, eski dostumuz Britanyalılarla asla kavga etmek istemezdik… Biliyoruz, partiyi kaybettik… Anadolu’nun Müttefik Devletler tarafından işgal edileceğini tamamen biliyordum… Bu topraklar üzerindeki bir Britanya idaresinden o kadar hoşnutsuzluk gösterilmemesi gerektir.”

Kim kahraman, kim hain?

Anadolu’da İngiliz idaresinden o kadar da rahatsızlık duyulmaması gerektiğini söyledikten sonra M. Kemal, bu topraklar üzerindeki İngiliz idaresinde bir vali olarak çalışmaya hazır olduğunu gazeteci aracılığıyla işgalci yetkililere şöyle iletecektir:

“Eğer İngilizler Anadolu için sorumluluk kabul edecek olurlarsa Britanya idaresinde bulunan tecrübeli Türk valileri ile işbirliği halinde çalışmak ihtiyacını duyacaklardır. Böyle bir selahiyet dâhilinde hizmetlerimi arzedebileceğim münasip bir yerin mevcut olup olmayacağını bilmek isterim…” [1]

Türk Tarih Kurumu‘nun çevirtip bastığı bir kitaptan alındı bu çarpıcı sözler.

 

**********

 

KAYNAK:

[1] Price’ın Extra-Special Correspondent (Çok Özel Yazışmalar) adlı kitabından (1957, sayfa 104) aktaran Gotthard Jaeschke, Kurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri, Çeviren: Cemal Köprülü, Ankara 1991, Türk Tarih Kurumu Yayınları, sayfa 98.

 

**********

 

`K. Çandarlıoğlu´

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

Reklamlar

10 comments on “Türk Tarih Kurumu: M. Kemal Atatürk Ingiliz Valisi olmak istedi

  1. Geri bildirim: M. Kemal Atatürk’ün mal varlığı, serveti (Geniş kapsamlı) « Belgelerle Gerçek Tarih

  2. Geri bildirim: Atatürk’ü Samsun’a Vahdettin Gönderdi (Belgelerle) « Belgelerle Gerçek Tarih

  3. Geri bildirim: M. Kemal Atatürk Tapınakçı mıydı? Kemalist Türkiye’yi Tapınakçı’lar mı kurdu? | Belgelerle Gerçek Tarih

  4. Geri bildirim: 15 Temmuz Saldırısının 2. Dalgası: Algı Bombaları | Belgelerle Gerçek Tarih

  5. Geri bildirim: Ahmet Hakan’a Cevap 2 | Belgelerle Gerçek Tarih

  6. Siz bu yaziyi yazmak icin kac $ aldiniz yabanci servislerden.Türk Kurtulus Mucadelesi ve Ataturk ü karalamak icin ruhunuzu şeytana satmissiniz.Ihanet eden zavallilardansiniz.Aynada yuzunuze nasil tahammul ediyiorsunuz.?

    • türk tarih kurumu bu kitabi yazmak için yabancı servislerden para alırmı orasını bilmem ama yabancı servislerin ne işine yarar bilmem bu kitapta devletin resmi kurumu yazmış bunları

  7. Kim savunur mustafa kemali yinede genellemeyelimde bir kisim islama inaniyormuş gibi yapanlar, ama işine gelmeyen ayetleri yalanlayanla, Allahi haşa kainat cenneti cehennemi bu dunya olarak görenler. deniz gezmişleri super kahraman görenler. Çok normal bir durum. Ben bu yazilardan kac bin dolarmi aldim. Kaç senedir sadece cepten gidiyor birileri uyansin diye. Gonullu uykuculara sozumuz geçmiyor bir türlü.

  8. Daha ben çocukken anlatirdi buyuklerimiz. Mustafa Kemal sokulmuş ingiliz görevlilerine. Ben iyi biliyorum. Siz Osmanli devletini yikip ele geçirmeye uğraşiyorsunuz. Gunu gelince çökerteceksiniz demiş. Asla yalanlamamişlar. Oda onlardan açikca valilik görevi istemiş. Onlarda sen bizim dediğimizden çikma biz sana devlet bile veririz demişler. En buyuk türk yapilmasi o heykeller işin arkasinda ingilizler olmasa olacak işmiydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s