M. Kemal Atatürk, “Mustafa Kemal” ismini sevmediğini söylüyor
M. Kemal Atatürk, “Mustafa Kemal” ismini sevmediğini söylüyor

M. Kemal Atatürk, “Mustafa Kemal” ismini sevmediğini söylüyor

M. Kemal Atatürk, “Mustafa Kemal” ismini sevmediğini söylüyor

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

Hüsrev Gerede, M. Kemal Atatürk ile aynı karede

***

M. Kemal Atatürk, Gerede Isyanı’nı bastırmakta gösterdiği başarıdan dolayı kendisine “Gerede” soyadını verdiği Hüsrev Gerede[1] ve eşi Lamia Hanımı bir gün sofrasında ağırlar ve;

-“Çocuklarınız adları nedir?” diye sorar.

Lamia Hanım çocuklarının büyüğünün Ali Faruk, küçüğünün Mehmet Selçuk olduğu karşılığını verince Atatürk “Neden Ömer Faruk koymadınız, Ali Faruk koydunuz?”diye şehzade Ömer Faruk’a bir telmih yapmak ister.

Lamia Hanım:

-“Ailemizde Ömer adı yoktur. Hüsrev’in babası Mehmet Ali Paşa, Babamın babası Ali Kemal Paşa, Ali’yi bunun Için Faruk’u da doğruluğu ile ün salmış bir halife adı olduğundan, hem de çok sevdiğim isim bulunmasından dolayı koyduk. Aslında çocuğuna isim koymak bir ananın hakkı değil midir?” diye canının sıkıldığını belli edecek biçimde karşılık verir.

Bunun üzerine Atatürk:

-“Canım ben böyle demek istemedim. Isim koymak elbette bir ananının hakkıdır. Ben kendi adımdan hiç memnun değilim. Böyle koymuşlar… Bir gün erkek çocuk doğuran bir hanım çocuğa Mustafa Kemal adını koymak istemiş. Bu konuda benim onay vermemi istediler; kendilerine benim bu adı hiç sevmediğimi, fakat; ana hakkına karışmayacaklarını, diledikleri adı koymakta özgür olduklarını cevabını gönderdim” diyerek konuyu kapatır.[2]

“Müslümanım ama Atatürkçüyüm” diyenleri bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Bir insan, Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) Efendimizin de ismi olan “Mustafa” ismini neden sevmez??

M. Kemal Atatürk’ün Nüfus Cüzdanı’nda “Mustafa” isminin yer almadığı ve K”e”mal olan isminin; K”a”mal’a dönüştürüldüğü görülüyor

***

NOT: Bu gerçeği biz söyleyince hakarete maruz kalıyoruz, ama bakın M. Kemal’in yakın dostlarından Hüsrev Gerede Bey’de böyle söylüyor.

 

**********

 

KAYNAKLAR:

[1] Hüsrev Gerede, M. Kemal ile Samsun’a çıkanlardan biridir. 19 Mayıs 1919’dan itibaren M. Kemal’in kurmay heyetinde istihbarat ve siyasi şube müdürlüğü yaptı. Daha sonra Milletvekili ve Büyükelçi olarak görev yaptı. Ayrıntılı bilgi için bakınız; http://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCsrev_Gerede

[2] Hüsrev Gerede’nin Anıları, Kurtuluş Savaşı Ve Devrimler,  Hazırlayan: Sami Önal, Istanbul 2002, sayfa 241.

 

**********

 

`K. Çandarlıoğlu´

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

7 yorum

  1. Geri bildirim:Atatürk’ün ismi Kemal mi Kamal mı ? « Belgelerle Gerçek Tarih

  2. Mustafa

    Hayır onun gerçek adı Stephan Camel’dır. İngiliz ajanı Mustafa. Mustafa’nın batı dilindeki karşılığı Stephan’dır. Camel da malum DEVE. Deve oğlu deve….

  3. İslam Davetçisi

    1934te isim oyununa son verip Mustafa Kemali Kamal yapmış. Zaten 1911de Kudüste shema israil duasını okumasından belliydi.
    Biz de Atatrüke ait olduğu iddia edilen sözle cevap veriyoruz : Hakikati konuşmaktan korkmayınız!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: