Türkiye’de ve Avrupa’da Laiklik Anlayışı
Türkiye’de ve Avrupa’da Laiklik Anlayışı

Türkiye’de ve Avrupa’da Laiklik Anlayışı

Türkiye’de ve Avrupa’da Laiklik Anlayışı

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

***

Fransız devrimi ile Batı dünyası devlet işleri ile din işlerinin birbirinden ayrılması ilkesi olan laikliği gündeme getirmişlerdi. Dünyaya laikliği öğreten ülke Fransa idi. Ancak Türkiye’de uygulanan ile Batı ülkelerinde uygulanan laiklik anlayışı arasında dağlar kadar fark var. Hatta bizdeki laiklik değil, ladiniliktir diyebiliriz. Yani, bireyi de dinsizleştirmektir.[1]

Mehmed Akif Ersoy’un damadı Ömer Rıza Doğrul’un bizde uygulanan laiklik hakkında yazdıkları, üzerinde düşünülmeye değerdir:

“…Ama buna rağmen Fransa’da Hz. Isa (a.s.)’nın doğum günü yapılan resmi törenlere Cumhurbaşkanı başta olmak üzere bütün devlet erkanı iştirak eder ve bütün millet resmi ve gayri resmi müesseseler ile bu bayramı kutlarlar.

Ingiltere’de Krallar dini törenlerle tahta otururlar, dini bayramlarda halka hitap ederler ve dini bayramlara bütün devlet erkanı ile katılırlar. Ve bunu en önemli görev kabul ederler.

Amerika Cumhurbaşkanları dini törenler ile görevlerinin başına geçerler ve her münasebetle yapılan dini törenlerde halkın önünde yer alırlar.

Yunanistan’da göreve getirilen Başbakan ve Cumhurbaşkanları, göreve başlamadan önce Kiliseye gider, Incil üzerine yemin ederek göreve başlarlar.

Ama Türkiye’de laiklik adeta bir umacı mahiyeti almıştır. Onun yüzünden bir zamanlar, Allah adını anmak adeta bir kabahat sayılır olmuştu. Hele devlet ricalinin nutuklarında ve demeçlerinde Allah’ın adını anmaya cesaret eden bir babayiğit görünmüyordu. Çünkü Allah adını anmak, laikliğe aykırı görünüyordu. Laiklik öyle olsaydı, dünyada hiçbir devlet adamı Allah adını ağızlarına almazlardı. Laiklik namına dinden ürkmek, dini törenlerden kaçmak, Allah’ı anmamak için kendini zorlamak, bize mahsus bir takım batıl telakkilerin neticesidir. (…)[2]

Bu sözler, Türkiye’de laikliğin kabulünün 20. yılında Türkiye’li aydınların söylediği sözlerdir. Dönemin aydınları arasında laikliği bu şekilde telaffuz edenlerin sayısı oldukça fazla idi.[3]

 

**********

 

KAYNAKLAR:

[1] Bunun delilleri için bakınız;

Kemal Atatürk’ün eseri: Kuran ve Ezan’ın yasaklanması:

http://belgelerlegercektarih.com/2012/04/29/kemal-ataturkun-eseri-kuran-ve-ezanin-yasaklanmasi/

***

Kemalist rejimin hakim olduğu Türkiye’de Hacca gitmek yasaktı:

https://belgelerlegercektarih.com/2012/06/15/kemalist-rejimin-hakim-oldugu-turkiyede-hacca-gitmek-yasakti/

***

M. Kemal Atatürk Din derslerini ve Imam Hatipleri kaldırmadı yalanı:

http://belgelerlegercektarih.com/2012/06/14/m-kemal-ataturk-din-derslerini-ve-imam-hatipleri-kaldirmadi-yalani/

***

M. Kemal Atatürk’ün Şapka Zulmü ve Istiklal Mahkemesi’nde asılan alimler, hocalar:

http://belgelerlegercektarih.com/2012/04/30/m-kemal-ataturkun-sapka-zulmu-ve-istiklal-mahkemesinde-asilan-alimler-hocalar/

***

Okullarda çocuklarımıza şirk merasimi mi yaptırıyorlar ? :

http://belgelerlegercektarih.com/2012/06/26/okullarda-cocuklarimiza-sirk-merasimi-mi-yaptiriyorlar/

***

Necip F. Kısakürek’ten Atatürk’e: “ALLAHSIZ” (Tarih II, Ortazamanlar, 1931 yılının Lise Tarih kitabı) :

http://belgelerlegercektarih.com/2012/07/25/necip-f-kisakurekten-ataturke-allahsiz-tarih-ii-ortazamanlar-1931-yilinin-lise-tarih-kitabi/

***

[2] Ömer Rıza Doğrul, Selamet mecmuası, sayı 14, sayfa 3, 22 Ağustos 1947.

[3] Örneğin M. Kemal döneminde Istanbul Milletvekilliği yapmış olan Ahmed Hamdi Başar da aynı kanaatte idi.  Ahmed Hamdi Başar, ülkemizde uygulanan laikliğe “dinsizlik” diyor:

https://belgelerlegercektarih.com/2012/06/15/ahmed-hamdi-basar-da-bizdeki-laiklige-dinsizlik-diyor/

Ayrıca M. Şevket Eygi’nin şu köşe yazısını okumanızı tavsiye ederiz:

http://belgelerlegercektarih.com/2012/07/09/turkiyede-laiklik-m-sevket-eygi/

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

5 yorum

 1. Geri bildirim:Islamiyetle laiklik bağdaşır mı? – Babanzade Ahmed Naim « Belgelerle Gerçek Tarih

 2. Geri bildirim:Türkiye’deki Müslümanlar neden tutuklanıyordu « Belgelerle Gerçek Tarih

 3. sekülerist

  Resimde Almanya da var.Ben Almanya Türk’ü olarak söylüyorum ki bu ülkelerde kitaba el basma gibi şeyler tamamen semboliktir,kültüreldir.Laikliğe aykırı olduğundan eleştirilir bazı çevreler tarafından fakat pek önemsenmez.Çünkü zaten laiklik yerleşmiştir kültürlerine.Muassır medeniyetin beşiğidir Almanya gibi Batı Avrupa ülkeleri.Bizde ise tam yerleşmediğinden,katı bir şekilde yerleşmesi gerektiğinden böyle ufak şeyleri de yasaklamışız.Yani tıpkı sınava 3 ay önceden çalışmaya başlayan öğrencinin 1 ay önce çalışmaya başlayan öğrenciden daha fazla boş gün geçirmeye hakkı olduğu gibi.

  Ayrıca Avrupada’ki değil bizdeki dinsizleştirmedir yazıyor.Halbuki geçmişe baktığımızda tam tersi.Eskiden Sovyet toprağı olan Avrupa devletleri ve Sovyet etkisi/baskısı ile kurulmuş bu devletlerde devlet ateizmi(dine ait her şeyin yasaklandığı(tüm cami/kiliselerin kapatıldığı,okullarda ateizmin okutulduğu ve daha nice dinsel baskılar/yasaklamalar vb.) vardı.Dine inanmayan nüfüs arttı bu ülkelerde bundan dolayı.Atatürk’ün derdi dinsizleştirme değil di ki Lenin,Stalin gibi devlet ateizmini getirip zulüm etsin insanlara sırf inandıkları için.

  1. @sekülerist, neticede el basiliyor. Sana göre sovyetlerdeki gibi dine baski yapilmadi, camiler kapatilmadi ve ateizm okutulmadi. Iste burda yaniliyorsun. Bunlarin hepsi M. Kemal devrinde yapildi. Dine baski vardi, camiler kapatilmisti, okullarda darwinizm okutuluyordu. Din dersleri ise yasaklanmisti.

 4. kara52

  1933 liseler için tarih kitabını okuyun.zaten yalan tarih yazıp zihinleri esir alanlar,o günkü tarih kitabında birde efendimiz hz.Muhammed s.a.v e hakaret ederek proboganda yapıyorlar.orada yazanları tekrar etmekten bile ar ederim o yüzden yazanları aktarmıyorum.doğruluğunu araştırmak isteyen netten bulabilir.ayrıca bu kitap zamanın milli eğitim bakanlığı tarafından onaylı vede kitabı yazanların hepsi zamanın millet vekili…müslüman laik olmaz,laik insandan müslüman olmaz.isteyen istediğini seçer.ama ikisi bir arada olmaz.devlet milletinin çoğunluğuna göre yönetilir.yönetim şekli de ona göre şekil alır.ama bizde durum tam tersi.yani yüzde bir bile olmayan mataryalist,ateist düşüncenin ürünü laiklikle yöneteliyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: