Lozan Andlaşmasının 58. maddesi tam bir rezalet

Lozan Andlaşmasının 58. maddesi tam bir rezalet

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

***

Lozan’da birçok hakkımızdan feragat edilmiş, bunu da aşağıda günümüz Türkçesi ile yazdığımız 58. maddede okuyacaksınız… Sahi, biz bu savaşı kazandık mı yoksa kayıp mı ettik ?

Neyin karşılığında bunlardan vazgeçildi ?? Savaş kazanan bir devlet haklarından böyle vazgeçer mi ? Bu bitmek bilmeyen “feragat” acaba neyin bedeliydi ??

***

Kabul edilen bu madde ile Türkiye, Osmanlı hükümetince Ingiltere’ye ısmarlanmış olup, Britanya hükümetince 1914 yılında haksız ve hukuksuz bir şekilde el konulan savaş gemileri için ödenmiş bulunan paranın geri verilmesini, ne Britanya hükümetinden, nede onun uyruklarından istemeyi kabul ve bu konuda her türlü isteklerden vazgeçer.

(Istenilmesinden vazgeçilen para bugünkü bütçe açığımızı kapatacak kadar büyük bir meblağdır.)

***

Günümüz Türkçesi ile:

Bir yandan Türkiye ve öte yandan (Yunanistan dışında) öteki Bağıtlı (sözleşmeli) Devletler, bu Devletlerle (tüzem kişileri de kapsamak üzere) uyruklarının, 1 Ağustos 1914 tarihiyle İşbu Andlaşmanın yürürlüğe giriş tarihi arasındaki süre boyunca uğramış oldukları, gerek savaş eylemleri, gerekse zoralım, haciz, dilediği gibi kullanma ve el koyma tedbirlerinden doğan kayıp ve zararlardan dolayı her türlü parasal istemde bulunma hakkında karşılıklı olarak vazgeçerler.

Bununla birlikte, yukarıdaki hüküm, İşbu Andlaşmanın II ncü Bölümünde (Ekonomik hükümleri) öngören hükümlere halel getirmeyecektir.

Türkiye, Almanya ile yapılmış 28 Haziran 1919 tarihli Barış Andlaşmasının 259 ncu Maddesinin birinci fıkrası ve Avusturya ile yapılmış 10 Eylül 1919 tarihli Barış Andlaşması 210 ncu Maddesinin birinci fıkrası uyarınca, Almanya ile Avusturya’nın geçirmiş [transfer etmiş] oldukları altın paralar üzerindeki her türlü haktan, (Yunanistan dışında) öteki Bağıtlı (sözleşmeli) Devletler yararına vazgeçer.

Sürüme [tedavüle] çıkarılan birinci tertip Türk kâğıt paralarına ilişkin olarak, gerek 20 Haziran 1331 (3 Temmuz 1915) tarihli sözleşme, gerekse söz konusu kâğıt paraların arkasında yazılı metin uyarınca, Osmanlı Devlet Borcu Meclisine yükletilmiş bütün ödeme yükümleri geçersiz sayılmıştır.

Bunun gibi, Türkiye, Osmanlı Hükümetince İngiltere’ye ısmarlanmış ve İngiliz Hükümetince 1914 de el konmuş olan savaş gemileri için ödenmiş bulunan paranın geri verilmesini İngiliz Hükümetinden ya da İngiliz uyruklarından istememeği kabul eder ve bu yüzden her türlü istemde bulunmaktan vazgeçer.

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

7 Comments »

  1. Yahu anladık da Sevre mi razı olacaktınız siz? Kaldırılan kapütilasyonlar nerde? Menderes mi kaldırtmıştı yoksa Damat Ferit mi? Aaa tamam ya Şeyhülislam Sabri Efendi bi beddua etti kafirlere, onlar da aman deyip kaldırdı di mi? Ne asılsız şeyler bunlar, sırf karalama amaçlı yapıyorsunuz apaçık. Gerçekmiş, pöh! “Çakma ama çaktırma” prensibiyle çalışıyorsunuz siz bence. Şimdiye kadar yaptığım yorumları yerinde görememem de belki bu yüzdendir…

  2. Link ölü kardaş, Ayrıca tarihi belge döküman ve bilgiler tarafsız olmak zorundadır, atatürk’ün bir ingiliz müsteşarı olduğunu biz de biliyoruz ama senin zihniyetindeki allahçı dinbaz, gerici ilkel yobaz şeriat düzenini de kabul etmiyoruz.
    ama sen yine de linki yenile

  3. Anti yobaz, senin derdin Müslüman olmamanda, İslam’a karşı önyargılı ve düşman olduğundan, gerçek belgeleri de görmemezlikten gelecek, yüne devekuşu gibi kafanı kuma gömeceksin.

    Diğer mesele ise, bu toplum Müslümandır, Şeriat de Kuran’dır, bunlara karşı olan biri bu toplum adına ahkam kesemez. Bu toplumun kültürünü kabul etmiyorsan, sana uygun Fransa var, Yunanistan var, zenginlere var, var oğlu var. Bu millet ve değerleriyle mutlu değilsen, sana yakın milletlerle yaşarsın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.