Batı Islam’a koşuyor, kemalistler ise kaçıyor – Bernard Shaw’ın Islam ile ilgili görüşü

Batı Islam’a koşuyor, kemalistler ise kaçıyor – Bernard Shaw’ın Islam ile ilgili görüşü

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

George Bernard Shaw

***

Dünyaca ünlü yazar, siyasetçi ve aynı zamanda “Oscar” ile “Nobel” (Edebiyat) ödüllerinin sahibi George Bernard Shaw “The Genuine Islam” isimli eserinde şöyle yazmıştır:

“If any religion had the chance of ruling over England, nay Europe within the next hundred years, it could be Islam.”

Türkçesi:

“Eğer önümüzdeki yüzyıl Ingiltere’yi -değilse Avrupa’yı- bir din yönetecekse, bu Islam olabilir.[1]

Adam “yönetim” diyor… Islam ile yönetmek ne demek? Tabiki Kuran/Sünnet “kanunları” ile yönetmek demek, yani “Şeriat” ile yönetmek demektir. Bunlar böyle derken, bizim kemalistler Islam’dan kaçıyor… Fesuphanallah.

Devam ediyoruz…

1950 senesinde vefat eden Bernard Shaw, ölümünden bir müddet evvel, bir dünya seyahatine çıkmıştı. Bombay’dan geçerken “THE LIGHT” gazetesi “İslâmlaşmak” tabiriyle ne kastettiğini bizzat kendisinden öğrenmek üzere, meşhur yazardan bir röportaj talep etti. Bu husustaki görüşlerini Bernard Shaw The Light muhabirine, şu şekilde izah etti:

“– Hayret verici bir canlılığa sahip olduğu için, Muhammed’in (sallallahu aleyhi vesellem) dinine karşı öteden beri yüksek bir hürmet beslerim. Bana öyle geliyor ki, daima değişmekte olan hayatın değişik safhalarında ve her devre uyacak bir görüntüsü olan yegâne dindir. (Kemalistler ise çağdışı diyor haşa) Benim gibi, oldukça şöhret kazanmış kimselerin gelecek hakkındaki kanaatlarına önem vermek gerekir. Ben İslâmiyet için, yarınki Avrupa tarafından kabûl edileceğini söyledim. Nitekim bugünkü Avrupa, İslâmiyeti böyle görmeye başlamıştır. Ortaçağda kilise, tabilerine, taassub veya cehalet yüzünden İslâmiyeti karanlık renklerle tasvir etmişti. Onlar Muhammed’den (sallallahu aleyhi vesellem) de, dininden de nefret etmek üzere yetiştiriliyorlardı. Onların nazarında Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem) “Ante-Christ” (İsa aleyhisselam aleyhtarı iblis -haşa-) idi.

Muhammed’in (sallallahu aleyhi vesellem) bu harikulâde adamın hayatını inceledim. O İsa (aleyhisselam) aleyhtarı değil, bütün insanlığın kurtarıcısı olarak bilinmelidir. Onun gibi bir adam, bugün dünyanın idaresini eline alsa, eminimki dünyayı, hasretini çektiğimiz barış ve saadete kavuşturur.

Sırasıyla söyleyelim. Ondokuzuncu yüzyılda Charlyle, Goethe, Gibbon gibi namuslu düşünürler, Muhammed’in (sallallahu aleyhi vesellem) dininde hakiki bir kıymet gördüler ve bu sayede Avrupa İslâmiyete karşı daha müsait bir vaziyet almaya başladı. Bugünkü Avrupa bu yolda daha ileri gitti. Muhammed’in (sallallahu aleyhi vesellem) dinine aşık olmaya başlıyor. Gelecek yüzyılda daha da ileri gidecek. Avrupa içine düştüğü zorluklardan kurtulmak için, bu dinin ne kadar kıymetli bir vasıta olduğunu takdir edecektir. Bemin iddiamı bu yolda anlamalısınız. Halihazırda bile vatandaşlarımdan ve diğer Avrupalılardan bir çok kimseler, Muhammed’in (sallallahu aleyhi vesellem) dinini kabul etmişlerdir. Sorunuzdaki “İslâmlaşmak” tabiriyle ne demek istediğimi izah etmiş olduğum kanaatindeyim.”[2]

Başka söze ne hacet ?

 

**********

 

KAYNAKLAR:

[1] Sir George Bernard Shaw, The Genuine Islam, 1936, cild 1, sayfa 8.

[2] Es’ad Fuad Tugay, Zafer dergisi, Ocak 2000, sayı 277.

 

**********

 

Kadir Çandarlıoğlu

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.