Yunanlılar Osmanlı’nın adaletini itiraf etti, darısı kemalistlerin başına
Yunanlılar Osmanlı’nın adaletini itiraf etti, darısı kemalistlerin başına

Yunanlılar Osmanlı’nın adaletini itiraf etti, darısı kemalistlerin başına

Yunanlılar Osmanlı’nın adaletini itiraf etti, darısı kemalistlerin başına


Rastgele seçilmiş bir To Vima gazetesi

***

Yunanistan’ın To Vima gazetesi, tarih kitaplarında yer alan
Osmanlı’ya yönelik 10 büyük yalanı ilan etti.

İŞTE GAZETENİN YAYINLADIĞI 10 BÜYÜK YALAN:

NE DİN NE DİL BASKISI
1. Osmanlı, Yunan’a İslam baskısı yapmadı.
2. Aileler çocuklarını kendi isteğiyle yeniçeri yaptı.
3. Yunanca yasaklanmadı.
4. Kilise’nin asıl düşmanı Katoliklerdi.
5. Bağımsızlık ayaklanma ile gelmedi.

TEK BAŞIMIZA KAZANMADIK
6. Yunan tek başına bağımsızlık elde etmedi.
7. Sırplar da ayaklandı.
8. Diğer devletler çıkarı için yardım etti.
9. Türkler de topraklarından oldu.
10. Mübadelede dönenler Anadolu’ya gidenlerdi.

Sabah gazetesinden STELYO BERBERAKİS’in haberine göre, Her Balkan ülkesinde -hatta Avrupa ülkesinde- okutulan tarih kitaplarında olduğu gibi, Yunanistan’ın da tarih kitaplarında kahramanlık öyküleri ve mit’leri yer alıyor. Yunanistan’ın 1821’de bağımsızlığını kazanmak amacıyla Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanması, tarih kitaplarının en önemli bölümünü oluşturuyor.

Mücadele yıllarında Yunan milletinin kahramanlıklarını konu eden tarih kitaplarını inceleyen TO VİMA gazetesi, Osmanlı yönetimine karşı ayaklanmasının 185’inci yıldönümünde Yunanistan’ın “10 büyük yalanı”nı yayınladı..

Gazetenin yazarlarından Andreas Pappas’ın yaptığı araştırmaya göre işte Yunanlılar’ın yalanları:

1. YALAN: 400 yıllık Osmanlı yönetimi sırasında Osmanlılar, Yunanlılar’ı şiddet yoluyla İslamiyet’i kabul ettirmeye çalıştı:

– Osmanlılar İslamiyet’i kabul etmeleri için Yunanistan’da kimseyi zorlamadı. Bosna ve Arnavutluk gibi ülkelerde fazla vergi ödememek ya da Osmanlı’da memur olarak çalışabilmek için kendi istekleriyle İslamiyet’i kabul edenler oldu.

***

2. YALAN: Hıristiyan çocuklar ailelerinden zorla koparılarak ve İslamiyet’i kabul ettirildi ve yeniçeri ocaklarına kapatıldı:

– Osmanlı ordusu güçlendikçe bir çok Hıristiyan aile çocuğunu yeniçeri kampına teslim etti.

***

3. YALAN: Yunanlılar, Osmanlı döneminde gizlice dillerini ve Hıristiyanlığı öğrenmek için ‘gizli okul ismiyle’ okullara gidiyordu:

– Osmanlı döneminde herkes istediği dilde eğitim görebiliyor, dinini özgürce yaşıyordu.

***

4. YALAN: Yunan kilisesi Osmanlı İmparatorluğu’na karşı sert bir mücadele verdi:

– Osmanlı’ya karşı mücadeleye, bazı din adamları da katılmıştır. Ancak çoğu din adamı İstanbul’un alındığı 1453’ten Yunanlılar’ın 1821 yılındaki ayaklanmasına kadar Osmanlılar’dan çok Katolikler’i düşman olarak görüyordu.

***

5. YALAN: Yunan ulusu 1821’de Osmanlı’ya karşı ayaklanıp bağımsızlığını kazandı:

– Ayaklanma anında bastırıldı. 1827’de Fransa, İngiltere ve Rusya bağımsız Yunan devletinin çıkarlarına hizmet edeceğini düşünerek savaşa müdahale etti. Yunanlılar da bağımsız oldu.

***

6. YALAN: Ayaklanma sayesinde 1881’te Tesalya (orta Yunanistan) bölgesi Yunan topraklarına katıldı. 1897’de Osmanlılar’ın Atina’yı kuşatma operasyonu başarısızlıkla sona erdi. (…)

– Bunlar Yunanlılar tarafından değil yabancı devletler tarafından sağlandı.

***

7. YALAN: Osmanlı’ya karşı sadece Yunanlılar ayaklandı:

– Bu bölgede yaşayan Arnavut, Sırp, Blah ve Slav kökenliler de ayaklandı.

***

8. YALAN: Yabancı devletler Yunanlıları çok sevdiği için destek oldu:

– Bağımsız bir Yunan devletinin kendi çıkarlarına hizmet edeceğine dair aldıkları güvencelerden sonra savaşa müdahale ettiler. Yunanistan bu nedenle 1910-1920 arasındaki Balkan Savaşları’nda yapılan paylaşmalardan karlı çıkmış; ahalisinin yüzde 40’ı Yahudi, yüzde 25’i Türk ve sadece yüzde 20’si Yunanlı olmasına rağmen Selanik kenti Yunan topraklarına katılmıştır.

***

9. YALAN: Sadece Yunanlılar vatanlarından oldu:

– Bir çok halk ve millet kendi yurtlarından olmuş; göç etmek zorunda kalmıştı. 19’uncu yüzyılda Girit’in yalnız Rethimno bölgesinde yaşayan Müslüman (Türk) ahalinin sayısı Hıristiyanlardan çok daha fazla olduğunu; Yanitsa (Yenice) kentinin o dönemde Müslüman Osmanlılar’ın en kutsal kentlerinden biri olduğunu; 1913’te Kuzey Yunanistan’daki Kilkis kentinde yaşayan Yunanlılar’ın sayısının toplam ahalinin ancak yüzde 5’ini oluşturduğu gösterilebilir.

***

10. YALAN: 1. Dünya Savaşı’nda Anadolu’dan Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan Yunanlılar Helen topraklarından kopartıldı:

– Bu insanların ezici bir çoğunluğunun anadan-babadan Anadolulu değil; 19. yüzyılın ortalarında kendilerine daha iyi yaşam koşulları aramak için Yunan adalarından ve kuzey Yunanistan’dan Anadolu’ya göç etmiş Helen kökenlilerden oluştuğunu anımsatmakta yarar vardır.

 

**********

 

KAYNAK: Yunan “To Vima” gazetesi, 9 Mart 2006.

 

**********

 

`K. Çandarlıoğlu´

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

4 yorum

 1. Geri bildirim:Uluslararası zalimler Böl Parçala Yut stratejisini tekrar uygulamaya koydu | Belgelerle Gerçek Tarih

 2. Geri bildirim:Gençliğimiz üzerine oynanan oyunlar | Belgelerle Gerçek Tarih

 3. Tamamen taraflı ve ideolojik bir yazı. Yüce Allah Kuranı Kerimde buyurduğu gibi; helak olan tüm kavimler haksızlıkları, zulümleri ve haddi aşmaları yüzünden helak etmiştir. Yakın ve orta yakın tarihte; moğollar, roma imparatorluğu, bizans, germenler, selçuklu, pers vs vs bunlar niçin helak edilmiştir. Ve sana soruyorum ey insan : Osmanlı neden helak edilmiştir? Cevabın; ittihatçılar olacaktır elbette. Mustafa Kemalde diyebilirsin tahmin ediyorum.

  Allahın razı olmadığı bir yıkılışı bir paşa nasıl yapabilir? Osmanlı çok hayırlı bir ümmet ise, Allah Teala neden helak olmalarına izin vermiştir? Sünnetullah’ta değişiklik bulamazsın diyen ayet ne olacak?

  1. hsahin4 isimli yorumcuya…

   Allah Teala ilgili ayetlerde “kavimleri” helak ettigini buyurmaktadir. Halbuki Türk kavmi veya Türkiyede yasayanlar helak edilmediler, rejim degisikligi oldu. Bu birinci mesele.

   Ikinci mesele: Allah’in razi olmadigi bir yikilisi bir pasa nasil yapabilir diye sormussunuz. Sünnetullah’i ve kaderi yanlis anlamissiniz. Kainattaki “oluslar” Allah Teala’nin “rizasiyla” degil, “izniyle” olur. Bu oluslar hayir ve ser diye ikiye ayrilir. Allah Teala’nin rizasi hayirdadir fakat serre de izin yani mühlet verir. Bakara Suresinin 15 ve Al-i Imran suresinin 178. ayet-i kerimeleri bu hususta sarihtir, aciktir. Aksi takdirde, Allah Teala’nin Hz. Hüseyin radiyallah anh ve ailesinin Kerbela’da katledilmesine razi oldugunu iddia etmis olursunuz ki elbette böyle bir sey mümkün degildir.

   Hayirli aksamlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: