Eski Diyanet Işleri Başkanı Ö.N.Bilmen ve Nisa Suresi 61,62
Eski Diyanet Işleri Başkanı Ö.N.Bilmen ve Nisa Suresi 61,62

Eski Diyanet Işleri Başkanı Ö.N.Bilmen ve Nisa Suresi 61,62

Eski Diyanet Işleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen’in Nisa Suresi 61 ve 62. Ayetlerin Tefsiri (Allah-u Teala ondan razı olsun.)


Nisa Suresi

Meal:

61. Onlara Allah Teâlâ’nın “indirmiş olduğuna” ve “Peygambere geliniz” denildiği vakit de o “münafıkları” görürsün ki, senden kaçındıkça kaçınıyorlar…

Tefsir:

61. (Onlara) O Tagut’u hakem kılmak isteyenlere her kim tarafından (Allah Teâlâ’nın indirmiş olduğuna) hikmet dolu “Kur’an’ı Kerim’e (ve) Allah tarafından gönderilmiş ve kendisine itaat edilmesi kesin bir dinî vazife bulunmuş olan (Peygamber’e) peygamberlerin en mükemmeli olan Hz. Muhammed’e (geliniz) bütün davalarınızı onlara arzediniz”, o sayede cehaletten kurtularak İlim şerefine nail olunuz (denildiği vakitte o münafıkları görürsün ki) bu yüce hayre ihtarı kabul etmiyorlar, (senden kaçındıkça kaçınıyorlar) senden son derece yüz çevirerek yine şeytanlara müracaat etmek isterler. “Cenab’ı Hak’kın kutsî hükümleri dururken dinsizlerin, münafıkların hükümlerine” sarılmak al-çak-lı-ğın da bulunurlar.

***

Meal:

62. Ya onlara kendi ellerinin evvelce yaptığı şey sebebiyle bir musibet isabet ettiği zaman -halleri- nasıl olacak? Sonra da sana gelirler, biz başka değil, ancak iyilik etmek ve ara bulmak istedik diye Allah Teâlâ’ya yemin ederler.

Tefsir:

62. (Ya onlara) o münafıklara, o hak sözü kabulden yüz çevirenlere (kendi ellerinin) kendi şahısların in (evvelce yaptığı şey) “Tagut’un hükmüne müracaat gibi Rasülullah’ın hükmüne rıza göstermemek gibi bir cür’et” (sebebiyle bir musibet) bir ceza, bir felâket (isabet ettiği zaman) halleri (nasıl olacak?.) Artık onlar bu musibetten kurtulmaya kâdir olabilecekler mi? Ne gezer! Onlar (sonra da) böyle bir musibete düştükleri zaman da (sana gelirler) yaptıkları fenalıklardan dolayı özür dilemeye (bîz başka değil) Senden başkasının muhakemesine müracaat etmekle (ancak iyilik etmek) sulh yapmak (ve ara bulmak) iki hasının arasını bulup barıştırmak (istedik) yoksa sana muhalefette bulunmak işlemedik, bizi tenkit buyurma (diye Allah Teâlâ’ya yemin ederler) böyle bir yalan yere yemin etmekten çekinmezler.

 

**********

 

`K. Çandarlıoğlu´

 

**********

 

“Belgelerle Gerçek Tarih” isimli 792 sayfalık çalışmamızı ücretsiz indirebilirsiniz:

http://www.mediafire.com/?vgk9k8cozdpy7ez

*

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

*

*

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: