M. Kemal Atatürk Sabetayist miydi?

M. Kemal Atatürk Sabetayist miydi?

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

New York’da çıkan FORWARD gazetesinde, “When Kemal Ataturk Recited Shema Yisrael” başlığıyla yayınlanan haberin küpürü

***

M. Kemal’in 30 Eylül 1911′de Kudüs Kamenitz Oteli’nde yahudi Eliezer Ben Yehuda’nın oğlu Itamar Ben-Avi ile sohbeti:

M. Kemal: “SABETAY SEVİ’nin soyundan geliyorum. Kendisine hayranım. Keşke bu dünyadaki bütün yahudiler onun mesihliği altında birleşse..”

M. Kemal: “Evimde Venedik’te basılmış eski bir TEVRAT var. Babam onu okumam için bana Karaim Yahudisi bir muallim tutmuştu. Öğrendiğim ayetlerden bazılarını hala hatırlayabiliyorum.” dedikten sonra biraz düşünüp..

“SHEMA YISRA’EL, ADONAI ELOHENU, ADONAI EHAD!” (yani “Dinle ey İsrail, Rabbin olan Tanrı tektir”) demiştir.

Daha sonra yahudi Itamar Ben Avi’nin “Efendim, bu Yahudilerin en mühim duasıdır!” demesi üzerine M. Kemal:

“Benim de gizli duamdır bayım, benim de..” diyerek bu habere göre etnik kökeninin ve dininin yahudi olduğunu beyan etmiştir..

(Sabetay Sevi, Yahudilerin bir kısmının peygamber, mesih kabul ettiği, Yahudi ırkına mensup, gizli öğretileri olan ve en önemlisi Selanik merkezli bir din kurmuş olan yalancı peygamberdir. Bir Osmanlı vatandaşıdır. Kurduğu yolun en büyük düsturu “Her kimin arasında olursa olsun bir sabetaycının onlardan gözükmesi ve bunu yaparken gerçekten onlara özenmemesi, kendi aslını bozmamasıdır. Yani, Hristiyanın arasında Hristiyan, Müslümanların arasında Müslüman gibi gözükürken aslında Sabetaycılıktan taviz vermemektir. Özünü kaybetmemektir.”)

.

**********

.

KAYNAKLAR:

New York’da yayınlanan FORWARD gazetesi, Zichron Yaakov’un “When Kemal Ataturk Recited Shema Yisrael” başlıklı  haberi, 28 Ocak 1994 (Gazete’de daha ayrıntılı bilgi mevcut, fakat biz özet olarak paylaştık.)

M. Kemal’in Kudüs’te Elizer Ben-Yehuda ile görüştüğünü Türk Tarih Kurumu Genel Müdürü Uluğ Iğdemir de doğrulamaktadır. Ancak yukarıda verilen konuşmaya temas etmekten kaçınmaktadır. Bakınız;

Uluğ Iğdemir, Atatürk’ün Yaşamı, cild 1, 1881-1918, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 1980, sayfa 23-25.

Ayrıca bakınız; M. Şükrü Hanioğlu, Ataturk: An Intellectual Biography, Princeton University P., New Jersey 2011, sayfa 215.

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

**********

.

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.com

*

*

28 Comments »

 1. tarihin arka odası programında Atatürk’ün soyu ile ilgili bir belge yayınlanmıştı bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Osmanlı devlet arşivinden yayınlanan belgryi incelediniz mi? Bu konu hakkında çok söylentiler var hangisi doğru? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.

  • M. Kemal de kendisi hakkinda birtakim arastirmalar yaptirdi ancak dogum tarihini bile bulamadi. Bu yüzden dogum günü olarak 19 Mayis’i secti. Yani Samsun’a ayak bastigi günü. Eger Osmanli arsivinde kendisiyle alakali belgeler bulunsaydi, bunlari bizzat kendi cikarttirirdi. Yanilmiyorsam sözkonusu belgeleri takdim eden sahis “hoca”miymis neymis… Anlasilan “hoca-dindar” biri eliyle M. Kemal hakkinda yeni bir algi operasyonu yapiliyor. Yeter artik, biktik bu palavralardan.

 2. Yahudi olması kuvvetle muhtemeldir. Yahudi olmasının bana göre tek bir iyi yanı var, 27 yıllık tek parti (chp) zulmü devrinin 15 yıllık kısmında O da vardı. İslamı ve Kur’anı yasaklaması, binlerce cami ve mescidin depo, meyhane ve ahır yapılmasına sebep olanın bir Müslüman olmaması sevindiricidir. İmam olan ve 1974 te vefat eden merhum dedemin camide bulundurması yasak olduğu için ova damında sakladığı ve ancak ova damına gittiğinde sessiz ve kaçak okuyabildiği arapça orijinal Kur’âna sahip olmanın gururu bize kaldı. Aslında chp’nin işi 1946 seçimlerinde bitmişti, tabii açık oy gizli sayım yapılmasaydı. 1950de ilk defa gizli oy açık sayım yapılmış ve o tarihten 2017 ye kadar tam 67 yıldan beri chp tek başına iktidar olamamıştır. Milli iradeye karşı yapılan gayri meşru askeri darbeler sonunda bir iki defa geçici kısa dönem iktidar olabilmiş, diğerleride kısa dönemler halinde birkaç koalisyon kurmuştur. Ama 67 yıldan beri bu millet kendisine 27 yıl kan kusturtan chp’yi tek başına iktidar vermemiştir.

 3. Allah Mustafa Kemal Atatürk kadar kafanıza taş düşürsün inşallah şu bayram günü Allah’tan niyazımdır. Atatürk düşmanlığınızın altında Amerikan
  sevdanız ve kadın düşmanlığı yatıyor.

  • @zeynep, öyle herkesin duasi kabul olsa isimiz var. amerika atandan rahatsiz degil. m.kemalin bize düsmanligi vardi, tipki ingilizler gibi. ingilizler ne istemisse olmus. kadin düsmani mi? Fatma medeniyenin katili recep zühtüyü biz mi milletvekili yaptik?

 4. süper akıllı kız bak bakalım Atatürk dediğin Allaha ne kadar inanıyor. bizi tabiat var etti sonrada kendine taptırdı bizler maymunlarız düşüncelerimiz insan diyen kimdi
  magazin habercisi müge dağıstanlı tvde her önüne gelenin gazeteci olduğundan yakınıp adam atatürk yerine anamürk yazıyor demişti. belkide bilerek yazmıştır kimbilir.

 5. herkes herşeyi öğrenmişken bu tarihçi sinan hiç yüzü kızarmaksızın o düşmanlarla işbirliği yapan ecnebi kılıklı selanik dönmesini hala nasıl savunuyor anlaşılır değil. kemalizmle islamiyetin birarada olamadığınıdamı göremiyor. birisi ben kemalistim diyorsa ben müslümanım derken yüzünün kızarması lazım. o bilmiyormu bunu.islamın şartlarını yapmak en büyük ayıp ve devletten atılma sebebi idi.. içkili kumar partileri kızlı erkekli danslar valslar medeniyet. kimin yüzünden.
  sinan, kadir mısıroğlu hoca yalan söylüyor olsa ben senin yanında yer alırdım emin ol buna. kemalizmin tarihi yalan entrika dalavera zorbalık heykellerle küçük düşürme ve din düşmanlığı üzerine kurulu. kızıllara sabataycılara yaranmak için boşuna yırtınma herkes herşeyi biliyor

 6. internette bir video var komşu arap ülkelerinden birisi ingiliz elçisine soruyor istanbulu savaşlamı boşalttınız yoksa anlaşarakmı diye. anlaşarak diyor elçi.yeni türkiyeyle savaşmak istemedik anlaşma yolunu seçtik diyor. birde halifeliğin sonu kötü oldu diyor. yani halifeliği onlar kaldırtmış. musulun elden çıkması, Ayasofyanın müzeye çevrilmesi çanakkaleden 5km2nin ingiltereye verilmesi, merkez bankasının yahudi roçhild ailesine peşkeş çekilmesi, yıkılan islami değerler ve bir millete medeniyet diye zorla dayatılan gavur yaşamı.
  sahte kurtarıcı ülkeyi satmış onun yüzünden bütün millet gırtlağına kadar borca batmış. ha birde 1940lı yılların belkide sonlarına kadar istanbulda ingiliz bayraklarının dalgalanması normal sayılıyormuş.

 7. sanatcı gülben 1919da suudi arabistan kralı peygamberimizin mezarını yıktıracaktı m.kemal Atatürk krala çektiği tehdit telgrafıyla peygamberimizin mezarını kurtardı hikayesini paylaşmış. 1919da ne suudi arabistan diye bir devlet vardı nede kralı. ingilizlerin işgali altındaydı oralar. istanbul ve anadoluda. mustafa kemal kendisi ingiliz işgalcilerinin işbirlikcisi zavallı bir kuklası bir durumunda iken arabistandaki ingilizlere müdahele etmek kim o kim. ingilizlerin izni olmasa istanbuldan anadoluya bile geçemeyecek.
  ahmet anapalı almış gülbenin bu paylaşımını 22 dakika boyunca hem çürütmüş hemde dalgasını geçmiş. ikna olmuşmudur gülben. hayır. peki neden. m. kemal sabataycıydı. güllbeninde öyle olduğu internette yazılıp çiziliyor. gerçeklikle hiçbir alakaları yoktur sabataycıların. hayal dünyasında yaşar en büyük kurtarıcı olarak gördükleri 80 yıl önce ölmüş olan atalarına taparlar. çoğu deisttir Kuranada inanmaz.
  işin gerçeği bizim sahte kurtarıcımız olan ata sabetaycıların gerçek kurtarıcısı. m. kemal düşmanlarla işbirliği yapıp osmanlıyı çökertince yeni devlete sabetaycılar kondu. sayesinde hepsinin bir eli yağda bir eli balda.
  gülbenin bazen doğru yaşamasını beceremediği için gözden düştüğü tekrar yükselebilmek adınada ataya tutunduğu söylenebilir. ata kendisi çok doğrumu yaşamış. kendisinin ve bir avuç sabataycının çıkarı için bu millete binbir türlü kazık atmış. milleti batırarak müthiş servet edinmiş. her 4 kişiden 3ü sevmiyor onu. devletlilerin bile çoğu. devletliler ecnebi baskısından millette devletin baskısından seviyormuş numarasına yatıyor.

 8. o… ozen7 ay önce
  Bu Kemalistlerin ortak özelliğidir, hep muhalefet olmak, adam hatıralarını yazmış adamın kendi yaşadiklarimi doğru yoksa sizin yok böyle değildir demenizmi, sanki o dönemde yaşadiniz, sanki o doneme gittiniz ve geri geldiniz zaman makinası ile, ne kadar da inkar etseniz o ayyaşin Kur’an’a gökten indiği zannedilen kitabın doğmaları diyecek kadar aşşagilik ve imansız dinsiz ve munafik olan o şarapcinin gerçek yüzü ortada, imansız mumafiklar.
  …….
  bu yorumu i….. hakkı adlı birisinin sitesinde yapmış kim olduğunu fark ettiğim bu arkadaş. i…. hakkı anladığım kadarıyla çok solcu. ihtimaldirki m. kemali sevemeyecek kadar. ancak açıktan açığa karalayamıyor. zannımca bu kimse rıza nurun anılarını okuyup yalanlıyor gibi yaparak aslında millete neyin ne olduğunu anlaştırıyor. özen sende öğren bu numaraları.

 9. Biz Musa ile kardeşine şöyle vahyettik: “Kavminiz için Mısır’da birtakım evler hazırlayın ve evlerinizi kıbleye karşı yapın ve namazı kılın ve müminlere müjde verin.”
  islam tarihi boyunca osmanlı dönemide dahil evler hep kıble yönüne bakar halde yapılırmış. ayetle sabit olduğuna göre bu durum farzdır desek yalan sayılmaz. yani böyle yapılması dinen zorunlu.. bunu cumhuriyet döneminde mustafa kemal kaldırdı. evlerimiz artık kıble yönüne dönük değil.

 10. 1960 yılında başbakan adnan menderes başkanlığındaki demokrat parti hükümetini yıkmak adına sokak eylemleri ve ayaklanma provaları yapılıyordu. bu sıralarda bu ayaklanmalara katılan kimi kemalist gençler olaylar sırasında hükümet güçleri tarafından vurularak öldürüldü. bugün terörist eylem yapıyor sayabileceğimiz bu tür kimseler 27 mayıs 1960 tarihli sabataycı askeri darbe başarılı olup meşru hükümet yıkılınca vatan kahramanı şehit ilan edildiler. ömründe namaz kılmamış gusülden bile haberi olmayan bu insanlara şehitlik nede güzel yakışırdı ya. bunlar vatan ve hürriyet kahramanı denilerek ankarada anıtkabirin bahçesine gömüldüler. kendilerine en çok yakışan yere. yurdun çeşitli yerlerinde büstleri dikildi. deniz gezmiş ve benzerlerinin kafasındaki bu insanların mezarları sonradan anıtkabirin bahçesinden başka yerlere taşınsada bazılarının büstleri çeşitli yerlerde halen daha duruyor. halbuki o zamanlar vurulmasalarda şimdiye çoktan ölmüş olurlardı.

  • Bu konuda makalesi yok ama eline bu konu ile ilgili belge geçtiğininden twitter hesabında paylaşmış ve kanun kalksa da yayınkasak dedi diye hatırlıyorum.

 11. @EFI Shell Bu konuda makalesi yok ama eline bu konu ile ilgili belge geçtiğininden twitter hesabında bahsetmiş ve kanun kalksa da yayınlasak dedi diye hatırlıyorum.

 12. -Bak atatürk dediğin bize batı dünyasını rol model göstermişti öyle değilmi
  – eee ne var bunda.
  -ulan görmüyormusun hepsi bize düşman 106 yıl önceki mecburi sürgünden sebep ermeni soykırımcısı damgası vuruyorlar
  -ne diyorsun atanın getirdikleri kalksın öylemi
  – gerekirse evet
  -bayramlarıda kaldıralım dersin sen şimdi.
  -hepsi değil 10 kasım kutlanabilir

 13. -Mustafa kemale neden atatürk diyoruz
  -türk miletinin atası saydırtmş kendisini osebeple.
  -bütün türklerinmi,
  -öyle deniyor
  -internette vdeosu var pakistanda hunza türkleri 165 yıl yaşarmış
  -ne var bunda
  -atan yaşasa 140 yaşında olacakti demekkiorada atanın babası yaşındakiler sağ o zaman nasıl atatürk olacak
  – hesap ettiğin şeye bak türk olduğu bile yokki atatürk olsun. her dilediğini zorla yaptıran balkanlı bir sabataycı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.