Kadir Çandarlıoğlu kimdir ?
Kadir Çandarlıoğlu kimdir ?

Kadir Çandarlıoğlu kimdir ?

Kadir Çandarlıoğlu kimdir ?

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

Kadir Candarlioglu, Kadir Çandarlıoğlu kimdir, Dördüncü Murad, Sultan Murad, Padisah Murad

***

Takipçilerimden aldığım sayısız maillerde kendimle ilgili bilgi vermem isteniyor. Her ne kadar sizi tatmin etmeyeceğini bilsem de kısaca bir şeyler yazmayı gerekli görüyorum; Bendeniz, tarihini ve dinini araştırmaya ve incelemeye çalışan bir Müslümanım. Adil bir dünyanın ancak Allahu Teala’nın Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem Efendimiz vasıtasıyla gönderdiği Islâm dini ile mümkün olabileceğini bilen ve bu doğrultuda insanları şuurlandırmak ve de Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle imkanlarım nispetinde, elimden geldiğince -Allahu Teala kabul ederse- cihad eden birisiyim.

Sitemizde yer alan konular, Facebook’ta “Muhteşem 15 yıl”, “Şeriat-ı Muhammediye”, “Anti CHP Arşivi” ve “Tarih ve Din Araştırmaları Merkezi” isimli sayfalarımda (bazı sayfalarım kapanmıştır) paylaştığım ve sonradan “Belgelerle Gerçek Tarih” adıyla internet ortamında okunabilmesi için e-kitap şeklinde yüklediğim kitaptaki konulardan ibarettir. Birçok konuyu ilaveler yapmak ve bazı hataları düzeltmek suretiyle güncelledim. Güncelleme işlemi hala devam etmektedir.

Facebook’ta faaliyette bulunduğum müddet zarfında yaptığım paylaşımlara tepki gösteren, hatta ağza alınmayacak küfürler eden yüzlerce kemaliste rastladım. Bazılarının evvela Müslümanmış gibi yorum yaptığına ancak daha sonra Müslüman olmadığını itiraf ettiğine hayretle şahit oldum. Bunlar genelde dinsiz veya sabetayisttir, yani aslen yahudi olduğu halde Müslüman gibi görünenlerdir… Zaten laikliğin en hararetli savunuculuğunu bu kesim yapmaktadır… Bilgisiz Müslümanları Islâm hukukuna düşman edenler işte bunlardır.

Özellikle “Atatürk olmasaydı” diye başlayan cümleler kurmakla marufturlar. Ne hazindir ki, bu arkadaşların çoğu üniversite talebeleridir… Türkiye’nin geri kalış sebebini şimdi daha iyi anlıyoruz, değil mi? Ingiltere kralının M. Kemal’in elini öptüğüne inanan birisinden memlekete ne hayr gelir? Veya, “kullandığın parada Atatürk’ün resmi var” diyen bir üniversiteli gencin millete ne faydası dokunabilir? Yani parada resmi olan birisi, Allahu Teala’nın emirlerine karşı gelmeye ve milleti de buna zorlamaya hak mı kazanmış oluyor? Bir insanın “iyi” olup olmamasının “ölçüsü” paradaki resmi midir? O halde bu söze muhatap olanın; “Iyi ya, ATA’nı bozdurup bozdurup harcıyorum” demesi galip geldiğini mi gösterir?

Neyse sözü fazla uzatmayalım. Hakkımızda verdiğimiz kısacık malumat vesilesiyle buradan bir duyuru yapma ihtiyacı hissediyorum.

Maalesef üzülerek görüyoruz ki, bazı kimseler, bizden yaptıkları alıntılarda sitemizi kaynak göstermiyor. Anlaşılmaz bir şekilde, yayınladığımız fotoğraflardan sitemizin ismi siliniyor ve başka sitelerde paylaşılıyor. Buna kesinlikle rızamız yoktur. Bunu iyi niyetle bağdaştırmamız mümkün değil. Sitemizi kaynak göstermeden alıntı yapanların rızamıza uygun hareket etmediğini bütün okuyucularımızın bilmesini isteriz.

Ayrıca son zamanlarda bizim adımıza siteler açıldığını ve bu sitelerde bazen davamıza zarar veren paylaşımlar yapıldığını esefle görüyoruz. Bazı haber siteleri de yazılarımızı bizimle alakasız bu tür siteleri kaynak göstererek yayınlıyor.

Şunu bilmenizi isteriz ki, “www.belgelerlegercektarih.com” ve “www.belgelerlegercektarih.org” sitesinden başka hiçbir siteyle bağımız yoktur.

***

Facebook ve Twitter hesaplarımızda yaptıkları birbirinden değerli paylaşımlarla bize destek olan Hıdır, Bünyamin, Serdar, Serhat, Murad, Reyhan, Zeki, Dursun ve Abdurrahman kardeşlerimi burada takdirle anmayı vicdani bir borç bilirim.

Facebook hesabımız; https://www.facebook.com/belgelerlegercektarihresmi/

Twitter hesabımız; https://twitter.com/Tarih_ve_Din

Instagram: https://www.instagram.com/kadir_candarlioglu_gercektarih/

ve https://www.instagram.com/belgelerlegercektarihcom/

***

Kadir Çandarlıoğlu

Belgelerle Gerçek Tarih | Gerçek Tarih’in Müstesna Adresi

.

11 yorum

 1. mustafa

  Hafız Yaşar Okur‘u dinleyelim:

  “1932′de Ramazanın ikinci günüydü. Atatürk ile Ankara’dan Dolmabahçe Sarayı’na geldik. Beni huzurlarına çağırdılar. ‘Yaşar Bey’ dediler. ‘İstanbul’un mümtaz hafızlarının bir listesini istiyorum. Ama bunlar musikiye de aşina olmalılar.”

  Bu emir üzerine Hafız Yaşar Okur, İstanbul’un en tanınmış hafızlarından, Saadeetin Kaynak, Sultan Selimli Rıza, Süleymaniye Camii Baş Müezzini Kemal, Beylerbeyli Fahri, Darüttalim-i Musiki Azasından Büyük Zeki, Muallim Nuri ve Burhan beylerin yer aldığı bir liste hazırlamıştır.

  Sonraki gelişmeleri yine Hafız Yaşar Okur’dan dinleyelim:

  “O ana kadar bunların niçin çağrılmış olduğunu ben de bilmiyordum. O gün anladım ki, tercüme ettirlmiş olan bayram tekbirlerini kendilerine meşk ettirecektir. Hafızlar ikişer ikişer oldular ve şu metin üzerine meşke başladılar. ‘Allah büyüktür…Allah büyüktür…’

  Atatürk, Cemil Said Bey‘in Kuran tercümesini getirtti. Bizlerin tercüme konusunda tek tek fikirlerini aldıktan sonra hemen hemen sabaha kadar tartıştık. Daha sonra ayağa kalkarak ceketlerinin önünü iliklediler. Kuran-ı Kerim’i ellerine alıp Fatiha Suresi’nin Türkçe tercümesini açıp halka okuyormuş gibi ağır ağır okudular. Bu haeketleriyle bizlerin halka nasıl hitap etmemiz gerektiğini göstermek istiyorlardı.

  Sonra Atatürk: ‘Sayın hafızlar, içinde bulunduğumuz bu kutsal ay içinde camilerde okuyacağınız mukabelelerin tamamını okuduktan sonra Türkçe olarak da cemaate açıklayacaksınız. İncil’de Aramca yazılmış ama sonradan bütün dillere tercüme edilmiştir. Bir İngiliz İncilini İngilizce, bir Alman İncilini Almanca okur. Herkes okunan mukabelelerin manasını anlarsa dinine daha çok bağlanır” dediler.

  Sonra yanındakilere: ‘Gazetelere haber verin, yarın camilerde okunacak surelerin Türkçe tercümesi de okunacaktır’ emrini verdiler.”

  Atatürk, bu hafızlarla 1932 Ramazan ayında sıkça toplantılar yapmıştır: Camilerde Kuran okuyacak hafızlarla bizzat ilgilenmiş, hatta defalarca hafızlara Kuran’ın nasıl okunacağını göstermiştir.

  Saaddetin Kaynak anlatıyor:

  “Dolmabahçe Sarayı’nda büyük muayede salonunda saz takımı toplanmıştı. Atatürk bir imtihan ve tecrübe yapmaya hazırlanmış görünüyordu. Elinde Cemil Said’in Türkçe Kuran-ı Kerim’i vardı. Evvela Hafız Kemal’e verdi okuttu, fakat beyenmedi. ‘Ver bana, ben okuyacağım’ dedi.

  Hakikaten okudu, ama hala gözümün önündedir, askeri kumanda eder, emir verir gibi bir ahenk ve tavırla okudu.”

  Atatürk’ün Oruç Araştırmaları

  Atatürk her konuyla olduğu gibi din konusuyla da “bilimsel” gözle ilgilenmiştir. Atatürk’ün dünyadaki diğer devrimcilerden en temel farklarından biri dini “akıl dışı” diye dışlamaması ve din üzerine de kafa yormasıdır.

  Atatürk bir taraftan Ramazan aylarındaki manevi havayı solurken diğer taraftan oruç ibadetini anlamaya çalışmıştır. Okuduğu bazı kitaplarda “oruçla ilgili” bazı bölümlerin altını çizip, bazı notlar alması onun “orucu anlama” çabasının bir yansımasıdır.

  Atatürk, Leon Caeteni‘nin “İslam Tarihi” adlı eserini okurken orucun anlatıldığı bazı satırların altını çizmiş, ve sayfa kenarlarına bazı özel işaretler koymuştur.

  Örneğin, Hz. Muhammed’in, nefsine hakim olamadığı için hadım olmak isteyen İbn-i Mazun’a onay vermemesi; “nefsine hakim olmak istiyorsa oruç tutmasını” söylemesi, Atatürk’ün dikkatini çekmiştir:

  “Peygamber onay göstermedi. Heveslerini yatıştırması için oruç tutmasını tavsiye etti.”

  Atatürk, önemli gördüğü bu satırın altını boydan boya çizmiştir.

  Atatürk, aynı kitapta ‘Ramazan bayramının ortaya çıkışını” anlatan bölümle de ilgilenmiştir.

  “O sene (Hz) Muhammed taraftarlarına fitre zekatı vergisinin ödenmesini emretti. Bundan bir iki gün önce Müslümanlara bir konuşma yaptığı rivayet olunuyor. Ramazan ayı sonunda (Hz) Muhammed bütün ashabı ile birlikte şehirden çıkarak musallaya gitti. Salatül-iyd (bayram namazı) denilen namazı orada kıldı. Orucun bitimi bu namaz ile kutlanmış oluyordu. İlk defa olarak böyle bir adet yapılmakta idi…”

  Önemli bularak bu satırların altını çizen Atatürk, ayrıca, “ilk defa olarak böyle bir adet yapılmakta idi” cümlesinin başına iki adet “X” işareti ve “Dikkat” anlamında bir “D” harfi koymuştur.

  İşte, yobazın, liboşun “dinsiz” ve “din düşmanı” diye aşağılamaya çalıştığı ATATÜRK.

  Varın siz karar verin kimin gerçekten dindar, kimin ise Allah’la aldatan yobaz olduğuna!…

  Ayrıca, önemli olan Atatürk’ün inanıp inanmadığı, az ya da çok inandığı değil bu millet için yapıp ettikleridir.

  1. Islam diniyle ilgili arastirma yapip bazi satirlarin altini cizmek müslüman olmak anlamina gelmez. Batili müstesrikler de Islamiyet’i arastiriyor, hatta bircok batili gayri müslim, dinimizi bizden daha iyi bir sekilde arastirmis ve bizden daha vakif. Sadettin kaynaktan Kur’an mevzusunda aktardiklarin M. Kemal’in dinimizi aslindan cikartip reform yapmaya calistigi döneme rastlar. Yani bu calismalari dini “cok sevdiginden” degil, “deforme” etmek istemesinden yapmistir. Zaten bu sebeple Mehmed Akif, M. Kemal’le ters düsmüstür.

   Madem saadettin kaynak’i kaynak gösteriyorsun, biz de ayni kaynaktan bir alinti yapalim: http://belgelerlegercektarih.com/2012/04/28/m-kemal-ataturkten-dinimiz-islama-hakaret-hezeyan/
   ***

   saadettin kaynak ile ayni ekipte yer alan ali riza sagman da, m. kemalin kendisine sunu söyledigini aktariyor:

   (Ali Rıza Sağman’a) “…Evet, ben bilirim ki insan dinsiz olmaz. Fakat Türk’ün dini tabiattır. Bunu size münevversiniz (Aydınsınız) diye söylüyorum.

   Ayrintili bilgi icin bakiniz; http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2012/04/30/ataturk-ve-din-ataturk-ve-islam-ataturk-ateist-mi-kemal-ataturk-musluman-mi-ataturk-tabiata-mi-tapiyor/

   ***

   Ayrica m. kemalin, dinimize iftiralar atan leon caetani isimli zindigin kitabini okumasi düsündürücüdür.

   1. düzmece bunlar

    Burada sadece belirli dini metinlerin altını çizmesinden değil kuran ı kerimin türkçe açıklmasınıda orjinalinin yanında okuyunda bari okuduğunuzu millet anlasın düşüncesini gütmüştür buda gösteriyor ki Mustafa kemal paşanın dine önem verdiği ve dini öğrenirken sadece basma kalıp hacıdan hocadan duyma kulaktan duyma bilgilerle değil bunlardan ziyade islamı dini Kuran-ı Kerim’i anlayarak irdeleyerek beyinde muhakemesini yaparak öğrenilmesinide istemiştir. ve böylelikle halkın hem dini bilgisi gelişecektir bnunla birlikte öğrendiklerini muhakemesini yaptıklarını hayatlarında daha güzel uygulayacaklardır.

    Paşanın amacını daha düne kadar (1990-2005 lerde dahi) milletimiz uygulayamazken günümüzde daha yeni yeni gerek teknolojinin gelişmesi gerek insanların gözünün açılmasıyla uygulamaya girmeye başlaması ve böylelikle insanlığın Kuran-ı Kerim’in türkçe açıklamasınıda okuyarak dini hayatlarında uygulayabilmelerinin önü açılmıştır.

    Paylaşımlarınızın bir çoğunu okudum, beyninizde mustafa ve tayfasını komple kötü islam din karşıtı olarak ele almışsınız. ADMİN ÖN YARGILARINI YEN, GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE PAŞA İSLAM DİNİ Nİ YASAKLAMAMIŞTIR BİZZAT KENDİSİ HALKIN DİNİNİ ÖĞRENMESİ İÇİN YOL GÖSTERİP ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR.
    ASIL DÜZENBAZLIĞI VE İSLAM KARŞITLIĞINI İSMET DENEN KİŞİ YAPMIŞTIR. BU KONUDA PAŞAYI SUÇLAMAMLIYIZ… TAYFASINDAKİ BAZI ÇÜRÜKLER DEN DOLAYI TOPUNU SİLMEMELİYİZ..

 2. farketmez

  öncelikle bu çaba, uğraşınız için sonsuz teşekkürler, sayenizde atatürk’ ün niçin korunma altına alındığını daha iyi anladım. yanlız birşey soracağım bu yazdıklarınızdan ötürü hiç yasal yollardan uyarı veya başka mecralardan tehdit aldınız mı?

 3. cenk kaan demirci

  benim için önemli olan, bu niyetinizde Allah’ın rızasını gözetmenizdir. bu tür çalışmalarda ana sıkıntı, bazı kişi veya kurumların gizliden gizliye propagandalarının yapılmasıdır. önceleri Halisane olan çalışmalar, daha sonra tam aksi yönde sirayet edebiliyor. Müslümanları çekmek ve daha sonra fitneye düşürmek için kullanılan bir yöntemmidir. onu da bilemiyorum. olabilir. adnan oktar’da bir sürü çalışma ve kitap yayınladı ama şu an ki halini görüyoruz. sonuç olarak, Rabbim; kendi rızası ve İslam için yapılan çalışmalara yardımcı olsun. Münafıklık, fitne ve fesat için çalışanlara da fırsat vermesin, kahreylesin.

 4. Arif Tekin

  önceligle bu arastirmayi yapipda belgeleriyle siteye koyanlara tesekür ederim. emegi gecen herkese.. ben biraz bilbi sahibi oldum bu sayede saten böle bir tarihi olayi ariyordum. yalniz benim bir ricam var bu sekliyle yani sitedeki hali gibi olan. ve.kitap halinde nasil alabilirim veya ulasa bilirim yönlendirirseniz sevinirim tesekürler. .

 5. öylesine

  Geçen mustafa kemalin 1953 te cenazesinin anitkabire nakli sirasinda onun tabutunu taşiyan askerlerden birisi konuştu. Onun yaptiklarinin Allahin emriyle olduğunu savundu. Halbuki atanin Allaha inanmadigi müslümanda olmadiği artik tvlerde alenen açiklaniyor. Sen Allahsin diyen besleme şairlerden geçilmiyordu memleket onun döneminde. Türklügü sen yarattin diyorlardi. Ata ne diye izin veriyordu bu şirklere. Halbuki aleyhine konuşan ipte sallaniyordu. Allah bazi şeylere izin verir, bu yapilanlarin hesabinin sorulmayacaği cezasinin verilmeyeceği anlamina gelmez. Atayi yalakalik yaparak çok dindar gosteren beslemeler onun ben peygamberim diye ortaya çikanlarin tarihin en buyuk yalancilari olduğu yönündeki sözlerini ne diye bilmezden anlamazdan gelirler.
  ……..
  Şalci baci diye kadin varmiş onun asildiği yalanmiş. Çetin altan şalci baciyi benim istiklal mahkemelerinde gorevli dedem asmişdi demiştir. Gebzeli rifat kaptanda 1926 da istanbuldaki bir cinayetten sebep idam edilmiştir. Oda yoktur cumhuriyet doneminde idam edilenlerin listesinde. Liste eksik. Bilinçli olarak.
  Devlette olurmu boyle şeyler demeyin. Temmuz1991de tavşancilda yol kenarinda çalilarin arasinda kadin cesedi bulundu. Fuhuş yaptiği sanilan kadinin uzerinden kimlik çikmadi. Olay jandarma tarafindan trafik kazasi olarak rapor edildi tutanaği tutuldu. Sonradan savci incelemesinde kadinin biçaklanarak kamyondan atildiği kaçarkende kamyonla çarpilarak öldürüldüğü cesedinin çali aralarina atildigi anlaşildi. Ben gelişmeleri jandarmaya bildirdim.Trafik kazasi tutanaği iş takibi olmasin hesap sorumasin diye cinayet olarak duzeltilmedi, kadina çarpan kamyonun bandrol numarasi elde olmasina rağmen adamin yakalandiği yönüne hiçbir duyum olmadi.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: