Islam Medeniyeti ve Haçlılar – Prof. Yusuf Kaplan
Islam Medeniyeti ve Haçlılar – Prof. Yusuf Kaplan

Islam Medeniyeti ve Haçlılar – Prof. Yusuf Kaplan

Islam Medeniyeti ve Haçlılar – Prof. Yusuf Kaplan

*

***

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Yusuf Kaplan TVNET’te yayınlanan “Karşı Karşıya” programında çarpıcı tespitlerde bulundu. Işte bunlardan bazıları:

– Osmanlı kapitalizme direndiği için bilfiil çöktü. Osmanlı kapitalizme direndiği için bilkuvve yaşıyor. Osmanlı’nın hâkim olduğu coğrafyalarda herkes Osmanlı’nın adalet, barış, hakkaniyet sistemini özlüyor.

– Osmanlı durduruldu. 100 yıldır Türkiye kuşatılıyor.

– Türkiye dünyanın ruhudur. Korkuyla bunu yok etmek istiyorlar.

– Insanların dehası var. Ama toplumların da dehası var. Bu toplumun dehası 15 Temmuz’da ortaya çıktı.

– Batı, insanı evvela üreten bir makinaya, sonra da tüketen bir hayvana dönüştürdü. Insan tükettikçe tükendi.

– Tarihte kendini inkar ederek var olan bir toplum yok. Kendini inkar eden bir toplum sonuçta intihar edecektir.

– Dertsizseniz, dert sizsiniz. Bizim sorunumuz dertsiz müfredat, dertsiz öğretmen ve dertsiz öğrenci; Burdan hiç kimse ders alamaz.

– Farklı olanı farkettiğiniz zaman kendinizi fark edeceksiniz.

– Mekke’de çağrı kuruldu, Medine’de çağrı çağını kurdu, dolayısıyla Medeniyet çağlayandır.

***

Iyi seyirler…

*

Prof. Yusuf Kaplan’ın twitter hesabı:

*

6 yorum

  1. Aleykum Selam, aykiri degildir. Islam’da herhangi bir yönetim sekli yoktur. Zamana göre degisebilir. Islam prensipler emreder, sura ve seriatin uygulanmasi gibi. Babadan ogula da yönetim gecebilir. Buna bir misal olarak Hz. Davud aleyhisselam’dan sonra oglu Hz. Süleyman aleyhisselam’in idareyi ele almasi gösterilebilir. Tafsilat icin asagidaki baglantiya tiklayin:

   http://belgelerlegercektarih.com/2016/05/04/islamda-devlet-ve-hukumet-sekli/

   1. Murat

    Allah razı olsun sizden. Birde peygamberimizin bi hadisi şerifi var hilafet 30 yıldır diye orada ısırıcı melik ler ifadesi geçiyor. Bu samimi olmayan kemalistler bu hadisi şerifi istismar ederek Osmanlıyı kötülüyo. Delilleri de ısırıcı melik ler ifadesi. Ne cevap verilmeli ? Bu adamlar hem hadisi şerifleri inkar ediyo hemde işlerine geleni carpıtıyolar 😕

   2. @Murad, isirici meliklik “zor zamanlar” olarak da yorumlanabilir. Ama ondan sonra yani kemalist rejim dönemi icin “cebabire” dönemi deniyor, yani: “zorbalar.” Zorbalari savunanlar ne hakla Osmanliyi elestiriyorlar? Bu kavramlar hakkinda delilli aciklamalar icin Kadir Misiroglu’nun “Hilafet”le alakali kitabini tavsiye ederim. Güclü referanslar zikretmis.

   3. Murat

    Allah razı olsun sizden gece gece rahatsız ettim ama kusura bakmayın. Sizin gibi kıymetli araştırmacılara ihtiyacımız çoktur şu zamanda

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: