Atatürk Inkılabıyla Hıristiyan devletlerden farkımız kalmadı
Atatürk Inkılabıyla Hıristiyan devletlerden farkımız kalmadı

Atatürk Inkılabıyla Hıristiyan devletlerden farkımız kalmadı

Atatürk Inkılabıyla Hıristiyan devletlerden farkımız kalmadı

*

celal nuri ileri türk inkilabi m. kemal atatürk laiklik lozan hiristiyan hukuku kapak

“Türk Inkılabı” isimli kitabın kapağı…

***

CHP’nin ideologlarından Celal Nuri, 1926’da kaleme aldığı “Türk Inkılabı” isimli kitabında, M. Kemal’in yaptığı inkılabın “faydalarından” bahseder. M. Kemal tarafından milletvekili “atanan” Celal Nuri, kitabının 136’ncı sayfasında bu faydalardan birinin de devletler hukuku bakımından; “Hıristiyan devletlerden fark(ımızın) kalmamasıdır” der ve ekler: “Artık (dünyada) iki Hukuk-i düvel yoktur!”[1]

*

celal nuri ileri türk inkilabi m. kemal atatürk laiklik lozan hiristiyan hukuku sayfa 136

Kitabın 136’ncı sayfası…

***

.

**********

.

KAYNAK:

.

[1] Celal Nuri (İleri), Türk Inkılabı, Ahmed Kamil Matbaası, Istanbul 1926, sayfa 136.

Bu kitap 2000 yılında “Atatürk Kültür Merkezi Yayınları” tarafından Latin harfleriyle de neşredildi.

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

**********

.

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

www.belgelerlegercektarih.com

*

14 yorum

 1. ismail

  dün konuşuyoruz urfalı birisiyle. şapka ınkılabı erkek memurlar kendini gavur gibi hissedip camiden namazdan uzaklaşsınlar diye yapılmış diyor. şapkayı sürekli takıyor olmak zorunlu olmakla birlikte etrafındaki halka şeklindeki gölgelik namazda secdeye engel olsun diye varmış. tabi bu oyunun yeterince tutmadığını gören bazı kemalist generaller geçmişte 80 sene boyunca işi sıkı tutarak içki içmeyip namaz kılanları eşi başörtülü olanları tesbit ettirip ordudan devletten attırdılar. dizlerde dirseklerde topuklarda namaz izi bile arandığı söylendi. 28 şubata girer iken günaydında okumuştum. üst rütbeli kimi subaylar cuma günleri camide namaz kilar gibi yaparak yada cami önlerinde bekleyerek camiye namaza giden astlarını tesbit ettirerek ordudan attırırlarmış.

 2. ghjklş

  kahpenin evladı orospunun çocuğu seni bir gün yakalayıp bu topraklardan hepinizi sileceğiz. İtiklal mahkemelerini kuracağız aaz kaldı hiçkimseye güvenme seni de güvendiğin kişileri de sıraya dizip asacağız aq çocuğu

  1. cevap

   arkadaş sen kudurmuşsun sana aşıda kar etmez. bu ne lan. sen bu sözleri aynanın karşısına geçde orada söyle. orduya bişey demiyoruz biz. denmesi gerekenlere diyoruz. peygamber ocağı orduda damadı yahudi olan biri çıkıyor acımak yok 200000 kişiyi götürün diyor, orduda herkes müslüman olmak zorunda değil diyor. muhammedin 7. asırda arap toplumunu dizayn etmek için çıkardığı kanunlarla devlet yönetilemez diyor. bir başkası muhammed türk düşmanıydı diyor. ordu muhammed ordusu bide şu paşalara bakın. kimleri dikmişler başımıza. böyleleriyle tabiki namazda türbanda suç olur.
   erdoğan bu ülkeye hiçbir hizmet yapmamış olsaydı sadece şu rezilliklerin son bulmuş olması bu milletin gönlünde taht kurması için yeterde artardı bile.
   bizi kendi ülkemizde ezikleyen birilerine az bile bu yazılanlar.

  2. gırgırına

   bu küfürbaz ghjklş e biz gakkoş diyelim. gece fabrikada yanlızım.idari binadan bi gürültü geldi. paldır küldür. eh dedim bu gakkoş buldu beni. hemen polisi aradım internette ataya yazıp duruyodum. atatürkcü buldu beni öldürecem diyordu yetişin gurtarın dedim. ataya yazıyosan geber git dediler. jandarmayı arayıp anattım durumu. seni gurtarırsak irticadan ordudan atalar çoluk çocuk açmı galsın dedile. kardeşimi aradım biz gebzeden yetişene kadar adam senin derini yüzer başının çaresine bak dedi. bildiğim bütün duaları okuyom artık bu kemaliste nası dil döksemde canımı kurtarsam diye. yalvarıp yakarıp kendimi affettirecem. ama fabrika kısmına giren olmuyor. bi yandan okuyom bi yandan kaptığım keserle idari binaya giriyom. bide baktımki farenin birisi duvara dayalı tahta parçalarını devirmiş dolaşıyo odada. ulan gakkoş iyi yırtın valla bi gelseydin ananı ağlatacağdım dağıttıydum beynini.

  3. Recep

   Ulan ne kadar dinden İslam peygamberden namazdan Kur’an dan uzak insan varsa Atatürk’ün peşinden koşuyor birde kalkmış kelime yapiyorsun uyanin artık müslüman kardeşim uyan Atatürk’ün İslam’a verdiği zarar ortada

 3. ismailden fıkra

  -şu yunanlılar nasıl insan böyle
  -nolmuş
  – hacıvatla karagözümüzü, baklavamızı, dönerimizi kaptılar 3 üde onlara gitti
  – bunlarda bişeymi belgelerle gerçek tarihte öyle bilgiler yayınlanıyorki yakında atada onlara giderse hiç şaşırmam

 4. ismailden fıkra

  adım soyadım üzerinden benimle dalga geçiilen bir test yapmış kemalist kızlar. hiç dokunmadı. benim 2014 sonbaharıından beri internette resmim yok.benzeri isimdekiler basardır küfürü bunlara. 2011 den beride gazeteye yazı vermiyor gazetenin yaşgünü davetine katılmıyorm birtek internete resmim düşmesin şu yazılar sekteye uğramasın diye.
  evvelki gün gazetenin sahibini gördüm. oda beni gördü. yoluna devam ediyor. koluna vurdum hafiften niye görmezden geliyorsun dedim. görmedim dedi ama yalan. dargınsın biliyorduk dedi yok dedim ne dargınlığı tedbir. resim çekilelim diyordu. nasıl olmaz desem derken benim otobüs geldi bindim doğru işe.
  bunlar bizi korkuyor zannediyor. herkesin yakını var onlar üzülmesin bütün dava bu. yoksa ne kadar azgınca saldırsalarda vız gelir tırıs gider. bilsemki yarın asacaklar bugün koyacağım yazıyı yarına bırakmam. ama saldırılara karşı tedbirimide alarak

 5. ismail

  binbaşı şahin bey (1877-19221)antepte fransızlarla çarpışıyor adamlarıyla birlikte. mermileri tükeniyor adamları kaçıyor. şahin bey kaçmayı gururuna yediremiyor. bulunduğu köprüde ayağa kalkıp düşmanlara kahpe fransızlar kurşunum bitti erkekseniz gelin öldürün diye bağırıyor. mermi yağmuruna tutup şehit ediveriyorlar oracıkta.
  gakkoş bizce şahin bey şehit ya sizce
  o bilemezmiydi mermileri bitince adamlarına hucum emri vererek düşmanlara yem etmesini. kendide bir köşeye çekilip ölmelerini seyretmesini. o zaman rütbesi birdenbire mareşalliğe fırlayıverirdi değilmi. belki ilerie cumhurbaşkanlığıda garanti olurdu.
  o fransız gemileri istanbuldan anadoludaki m. kemale silah ve cephane taşıdılar top sattılar. işbirlikci oldukları için.
  utanmayana ayıp yok. yüzünüz ne derisiyle kaplı bilmemki.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: