M. Kemal Atatürk Sabetayist miydi?

M. Kemal Atatürk Sabetayist miydi?

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

New York’da çıkan FORWARD gazetesinde, “When Kemal Ataturk Recited Shema Yisrael” başlığıyla yayınlanan haberin küpürü

***

M. Kemal’in 30 Eylül 1911′de Kudüs Kamenitz Oteli’nde yahudi Eliezer Ben Yehuda’nın oğlu Itamar Ben-Avi ile sohbeti:

M. Kemal: “SABETAY SEVİ’nin soyundan geliyorum. Kendisine hayranım. Keşke bu dünyadaki bütün yahudiler onun mesihliği altında birleşse..” (yani hem burda bir yahudi olduğunu hemde yahudi inancına bağlı olduğunu söylüyor..)

M. Kemal: “Evimde Venedik’te basılmış eski bir TEVRAT var. Babam onu okumam için bana Karaim Yahudisi bir muallim tutmuştu. Öğrendiğim ayetlerden bazılarını hala hatırlayabiliyorum.” dedikten sonra biraz düşünüp..

“SHEMA YISRA’EL, ADONAI ELOHENU, ADONAI EHAD!” (yani “Dinle ey İsrail, Rabbin olan Tanrı tektir”) demiştir. Bu dua yahudilerin ünlü Shema duasıdır. M. Kemal demek ki, gizliden gizliye yahudi ibadetini ediyormuş, yani dinine bağlı bir yahudi hemde..

Daha sonra yahudi Itamar Ben Avi’nin “Efendim, bu Yahudilerin en mühim duasıdır!” demesi üzerine M. Kemal:

“Benim de gizli duamdır bayım, benim de..” diyerek etnik kökeninin ve dininin yahudi olduğunu beyan etmiştir..

(Sabetay Sevi, Yahudilerin bir kısmının peygamber, mesih kabul ettiği, Yahudi ırkına mensup, gizli öğretileri olan ve en önemlisi Selanik merkezli bir din kurmuş olan yalancı peygamberdir. Bir Osmanlı vatandaşıdır. Kurduğu yolun en büyük düsturu “Her kimin arasında olursa olsun bir sabetaycının onlardan gözükmesi ve bunu yaparken gerçekten onlara özenmemesi, kendi aslını bozmamasıdır. Yani, Hristiyanın arasında Hristiyan, Müslümanların arasında Müslüman gibi gözükürken aslında Sabetaycılıktan taviz vermemektir. Özünü kaybetmemektir.”)

.

**********

.

KAYNAKLAR:

New York’da yayınlanan FORWARD gazetesi, Zichron Yaakov’un “When Kemal Ataturk Recited Shema Yisrael” başlıklı  haberi, 28 Ocak 1994 (Gazete’de daha ayrıntılı bilgi mevcut, fakat biz özet olarak paylaştık.)

Ayrıca bakınız; M. Sükrü Hanioğlu, Ataturk: An Intellectual Biography, Princeton University P., New Jersey 2011, sayfa 215.

M. Kemal’in Kudüs’te Elizer Ben-Yehuda ve onun oğlu Itamar Ben-Avi ile görüştüğünü Türk Tarih Kurumu Genel Müdürü Uluğ Iğdemir de doğrulamaktadır. Ancak yukarıda verilen konuşmaya temas etmekten kaçınmaktadır. Bakınız;

Uluğ Iğdemir, Atatürk’ün Yaşamı, cild 1, 1881-1918, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 1980, sayfa 23-25.

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

**********

.

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

http://www.belgelerlegercektarih.com

*

*

Reklamlar

10 comments on “M. Kemal Atatürk Sabetayist miydi?

  1. Geri bildirim: Yahudi yazardan şok iddialar: “Atatürk Dönme’ydi” « Belgelerle Gerçek Tarih

  2. Geri bildirim: Türkiye’nin uygarlaştırılmasında (!) Sabetayist rolü « Belgelerle Gerçek Tarih

  3. Geri bildirim: M. Kemal Atatürk şapka ile Sabetay Sevi’nin intikamını mı aldı? « Belgelerle Gerçek Tarih

  4. tarihin arka odası programında Atatürk’ün soyu ile ilgili bir belge yayınlanmıştı bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Osmanlı devlet arşivinden yayınlanan belgryi incelediniz mi? Bu konu hakkında çok söylentiler var hangisi doğru? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.

    • M. Kemal de kendisi hakkinda birtakim arastirmalar yaptirdi ancak dogum tarihini bile bulamadi. Bu yüzden dogum günü olarak 19 Mayis’i secti. Yani Samsun’a ayak bastigi günü. Eger Osmanli arsivinde kendisiyle alakali belgeler bulunsaydi, bunlari bizzat kendi cikarttirirdi. Yanilmiyorsam sözkonusu belgeleri takdim eden sahis “hoca”miymis neymis… Anlasilan “hoca-dindar” biri eliyle M. Kemal hakkinda yeni bir algi operasyonu yapiliyor. Yeter artik, biktik bu palavralardan.

  5. Geri bildirim: M. Kemal Atatürk Tapınakçı mıydı? Kemalist Türkiye’yi Tapınakçı’lar mı kurdu? | Belgelerle Gerçek Tarih

  6. Yahudi olması kuvvetle muhtemeldir. Yahudi olmasının bana göre tek bir iyi yanı var, 27 yıllık tek parti (chp) zulmü devrinin 15 yıllık kısmında O da vardı. İslamı ve Kur’anı yasaklaması, binlerce cami ve mescidin depo, meyhane ve ahır yapılmasına sebep olanın bir Müslüman olmaması sevindiricidir. İmam olan ve 1974 te vefat eden merhum dedemin camide bulundurması yasak olduğu için ova damında sakladığı ve ancak ova damına gittiğinde sessiz ve kaçak okuyabildiği arapça orijinal Kur’âna sahip olmanın gururu bize kaldı. Aslında chp’nin işi 1946 seçimlerinde bitmişti, tabii açık oy gizli sayım yapılmasaydı. 1950de ilk defa gizli oy açık sayım yapılmış ve o tarihten 2017 ye kadar tam 67 yıldan beri chp tek başına iktidar olamamıştır. Milli iradeye karşı yapılan gayri meşru askeri darbeler sonunda bir iki defa geçici kısa dönem iktidar olabilmiş, diğerleride kısa dönemler halinde birkaç koalisyon kurmuştur. Ama 67 yıldan beri bu millet kendisine 27 yıl kan kusturtan chp’yi tek başına iktidar vermemiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s