Kim Ingiliz Ajanı? Kim Hain?

Kim Ingiliz Ajanı? Kim Hain?

*

Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerlerine tıklayınız

m. kemal halifeye isyan millete beyanname atatürk ingiliz ajani mi, atatürk ingiliz casusu muMeclis namına M. Kemal imzasıyla Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yayınlanan “Memlekete Beyanname”…

***

M. Kemal, Milli Mücadele esnasında Ankara’da kurulan Meclis namına “Memlekete Beyanname” yayınlamıştı. Bu beyannamede, Halife ve Padişaha isyan etmediklerine dair “Cenab-ı Hak ve Peygamberi namına yemin” ediliyor ve bu tür yalanların “Ingiliz casusları” tarafından uydurulduğu söyleniyordu:

“Anadolu’nun her köşesinden gelen vekillerinizin teşkil ettiği Büyük Millet Meclisi; olanı biteni dinleyip anladıktan sonra millete hakikati söylemeye lüzum gördü. Ingilizler tarafından satın alınan ve milleti birbirine düşürmek maksadını güden bazı hainler sizi aldatmak için türlü türlü yalanlar söylüyorlar. Izmir’in, Antalya’nın, Adana’nın, Ayıntab ve Maraş ve Urfa havalisinin düşmanlar tarafından işgali üzerine silaha sarılan milletdaş ve dindaşlarımızı yine size mahvettirmek için Padişah ve Halifeye isyan sözünü ortaya atıyorlar. Millet Meclisi, Halife ve Padişahımızı düşman tazyikinden kurtarmak, Anadolu’nun parça parça şunun bunun elinde kalmasına mani olmak, payitahtımızı yine Anavatana bağlamak için çalışıyor. Biz vekilleriniz Cenab-ı Hak ve Resul-ü Ekremi namına yemin ederiz ki Padişaha ve Halifeye isyan sözü bir yalandan ibarettir ve bundan maksat vatanı müdafaa eden kuvvetleri, aldatılan Müslümanların elleriyle mahvetmek ve memleketi sahipsiz bırakarak elde etmektir. Hind’in, Mısır’ın başına gelen halden mübarek vatanımızı kurtarmak için Ingiliz casuslarının sizi aldatmak üzere uydurdukları yalana inanmayın!”[1]

*

m. kemal halifeye isyan millete beyannameMemlekete Beyanname, Meclis tutanağında…

***

Ancak M. Kemal, 1927 senesinde Meclis’te okuduğu ve ardından kitaplaştırdığı “Nutuk”unda, Halife ve Padişaha isyan ettiğini, milleti ve orduyu da isyan ettirdiğini şöyle itiraf etmişti:

“Osmanlı Hükümetine, Osmanlı padişahına ve müslümanların halifesine isyan etmek ve bütün milleti ve orduyu isyan ettirmek lâzım geliyordu.”[2]

*

sabahattin-selek-anadolu-ihtilali-kemal-atatc3bcrk-osmanliya-darbe-yapmistir-ihanet-hain-ingiliz-ajani-nutuk-rejimi-degistirmek-nutuk-2-halife-hilafetNutuk’ta bahsi geçen sözler…

***

Bu itirafıyla M. Kemal, kimin “Ingiliz casusu hain” olup olmadığını açık bir şekilde göstermiş oldu.

.

**********

.

KAYNAKLAR:

.

[1] TBMM Zabıt Ceridesi, Devre 1, Cild 1, Içtima 3, sayfa 60. 25 Nisan 1920.

Ayrıca bakınız; Hakimiyet-i Milliye, 27 Nisan 1920.

[2] M. Kemal Atatürk, Nutuk, Türk Devrim Tarihi Enstitüsü, 9. Baskı, Milli Eğitim Basımevi, Istanbul 1969, cild 1, sayfa 14.

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

**********

.

Alıntılarda şu şekilde kaynak belirtiniz:

www.belgelerlegercektarih.com

*

14 Comments »

 1. Önce Padişaha ve Halifeye isyan etmediğini söylüyor.
  Sonra da Nutuk adlı eserinde isyan ettiğini itiraf ediyor.Bütün milleti ve orduyu da isyan ettirdiğini itiraf ediyor.

  Meclis kurulurken isyan etmediğini söylüyor ve yeminler ediyor.Allah ve peygamber üzerine hem de.

 2. Meriçte yunanistan sınırında yunanlı asker türk askerine her hakareti yapıyor. mal budala falan diyor. Mustafa Kemal ne diyordu. bu milletin cihangir askerlerine padişahların arkasında serserilik etmiş demiyormuydu. Bakın moğol diyor o yunan askeri bizim askere. Mustafa Kemalde Osmanlı için moğol derdi. yani bu kelime düşmanlarımızın bizi aşağılamak için kullandığı bir hakaret aslında. Ayasofya camisi ibadete kapatılsın kim isterdi yunan, italyan, ingiliz, Rus, ABD yani aslında bütün hıristiyan ve yahudi alemi. Mustafa Kemalde emin olun. zaten ençokda o öyle istediği için ayasofya kasım 1934 te müzeye çevrildi. peki başka nasıl bir karşılaştırma yapabiliriz. Avrupada cami yapılmasına ezan okunmasına en çok karşı olan ülke yunanistandir denir. ezan okunmasına cami yapılmasına izin verilmez denir. Mustafa Kemalin döneminde ezanın türkçeye çevrilme bahanesiyle boulması camilerin harabe olması tesadüfmüdür. binlerce belkide onbinlercesinin. dini kurumların işlevsiz hale getirilerek neredeyse tamaının kapatılması. yunan bayrağına zerre kadar saygısızlık yapamayan M.Kemalin islami değerlere terör unsuru muamelesi yapacak kadar çok düşman olması tesadüfmüdür. uyanmanız dileğiyle.

 3. kasım 2000 e ait bir kitapçık geçti elime. konu Mustafa Kemal. birisi Giresunda olan iki dağdaki kaya çıkıntısı var atatürke benziyor diye sunulan. zerre kadar benzese tamam diyeceğiz yok. azıcık burun gibi bir çıkıntısı olan bir kayaya hemen atatürke çok benziyor demek atatürkden başka birşey düşünemeyen akıl noksanlığından başka birşey değildir. geçen yılalar ege denizinde izmir açıklarındaki sıradan bir adayıda atatürke benzetmişlerdi. benziyormu. yok ama her baktığını atatürk olarak gören aptal aşıktır kemalistler her gördüklerini atalarına benzetirler.

 4. Mustafa Kemal 22 ocak 1923 te demişki.
  insanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz itiraf etmelidir ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.
  …..
  adam kısaca diyorki memleketin her tarafını resim ve heykellerimle dolduracağım. bendeki teknik budur. buna ters düşen sürünmeye mahkumdur. öylede oldu 90 sene boyunca. yani tamda dediğini yaptı adam.hertaraf onun heykelleriyle doldu dokunan soluğu kodeste aldı.

 5. Selamun aleykum Kadir bey Allah sizden razi olsun hakiki tarihi vesikalarla isbat edip bizi tenvir ettiginiz icin size bir sualim olacak kitabinizi linkten indirmeye calisiyorum ama olmuyor acaba baska link uzerinden indirebilirmiyiz

 6. Aynı şeyi dini kullanarakta yaptı zaten baştan çok müslüman gibi gözüküp hakimiyeti eline geçirince de islam düşmanı olduğunu haykırdı. 2 yüzlü insanları hiç sevmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.