M. Kemal Atatürk’ün Makam Arabaları ve Sarayları
M. Kemal Atatürk’ün Makam Arabaları ve Sarayları

M. Kemal Atatürk’ün Makam Arabaları ve Sarayları

M. Kemal Atatürk’ün Makam Arabaları ve Sarayları

*

M.Kemal’e dair tarihi bir hakikati açıkladığımda sürekli önüme alakasız ve garip bir şekilde Cumhurreisi Recep Tayyip Erdoğan’ın makam araçları ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı getiriliyor.

Bu tarz alakasız cevapların önünü kesmek için bu güruha M.Kemal’in de makam arabaları ve Sarayları olduğunu hatırlatmak elzem oldu.

M. Kemal’in 8, daha sonra Cumhurbaşkanı olan Ismet Inönü’nün ise 18 adet makam otomobili vardı.

Bunu biz uydurmuyoruz…

Bu malumatı M. Kemal’in hizmetçisi Cemal Granda hatıralarında verir ve M. Kemal’in otomobilleri hakkında şu tafsilatı da ilave eder:

“Biri açık yazlık, biri kapalı, iki Lincoln, üç Buick, bir Benz Mercedes…”[1]

Cemal Granda’nın anlattıkları doğrudur. Nitekim aşağıdaki belgelerde M.Kemal’in ABD’den 6 makam aracı birden sipariş ettiği[2] görülmektedir:

*

[2] no’lu dipnot ile alakalı… M. Kemal için ABD’den sipariş edilen 6 otomobilin ödemesiyle ilgili Osmanlı Bankası’yla yapılan resmi yazışmalar…

***

M. Kemal’e göre bütün Bakanların makam otomobilleri olmalıdır. Zaten Ismet Inönü’nün Rusya’ya yaptığı geziden döndükten sonra komünist rejimin tesiri altında kalıp Bakanların altından arabalarını aldırmak istemesine tepki göstermişti.

Gerisini yine hizmetçisi Cemal Granda’dan okuyalım:

“Tevfik Rüştü Aras’la Şükrü Kaya Köşke gelerek Atatürk’e durumu anlattılar.

Atatürk:

– Benim otomobilleri de kaldırıyor mu? Deyince:

– Hayır Paşam, sizinkilere dokunmuyor. Cevabını aldı. Bunun üzerine:

– Yahu, böyle şey olur mu? Bir vekilin altından otomobil alınır mı? Bu ne biçim iş… Diye söylendi.”[3]

M. Kemal’in dostu Mazhar Müfid Kansu, “Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Beraber” isimli hatıralarında, onun Diyanet Işleri Reisi Rıfat Börekçi’ye bile bir makam otomobili tahsis ettiğini yazar[4], ki aşağıdaki belgelerde[5] bu beyanın doğru olduğu görülmektedir:

*

[5] no’lu dipnota dair… Diyanet Işleri Reisliği’ne bir otomobil tahsis edildiğini gösteren belgeler…

***

Tabii ki sadece Diyanet Işleri Reisi’ne değil, aynı zamanda, yaptıkları “hizmet”lerden (!) dolayı Istiklal Mahkemeleri üyelerine de birer “Benz” marka otomobil hediye ettiğini Falih Rıfkı Atay’dan öğreniyoruz:

“Bu hal [Istikalal Mahkemeleri], Ismet Paşa’nın devamlı ısrarları üzerine bir akşam Ankara Palas’ın bir balosunda M. Kemal Istiklal Mahkemecilerini çağırıp hemen oracıkta vazifelerine nihayet vermelerine kadar sürdü. Ertesi günü kendilerine hediye edilen Benz otomobillerine binerek, fakat artık basit milletvekili sıfatı ile Meclise gelmişlerdi.”[6]

*

***

M. Kemal’in Sarayları, daha doğrusu köşkleri ise saymakla bitmez fakat biz yine de bazılarını listelemekle iktifa edelim:

Yalova Millet Çiftliği Atatürk Köşkü.

Yalova Cumhurbaşkanlığı Köşkü.

Yalova Termal Oteli.

Florya Cumhurbaşkanlığı Atatürk Köşkü.

Ankara-Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkü.

Ankara-Atatürk Marmara Köşkü.

Ankara-Çubuk Barajı’nda Atatürk Köşkü.

Ankara- Orman Çiftliği’nde Atatürk Köşkü.

Bir de “küçük” oyuncağı: Savarona Yatı vardı.[7]

Yani demem o ki, bana; “Erdoğan şöyle yaptı, böyle yaptı” gibi, beni ve mevzuu alakadar etmeyen demogojik cevaplarla gelmeyin; siz zararlı çıkarsınız…

.

**********

.

KAYNAKLAR:
.

[1] Cemal Granda, Atatürk’ün uşağının gizli defteri, Hazırlayan: Turhan Gürkan, Istanbul 1971, Fer Yayınları, sayfa 158.

[2] Cumhuriyet Arşivi, 030 10/1 7 5.

[3] Cemal Granda, Atatürk’ün uşağının gizli defteri, Hazırlayan: Turhan Gürkan, Istanbul 1971, Fer Yayınları, sayfa 158.

[4] Mazhar Müfit Kansu, Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk ile Beraber, Türk Tarih Kurumu Yayınları, 2. Baskı, Ankara 1986, cild 2, sayfa 508.

[5] Cumhuriyet Arşivi, 030 10/199 358 4.

[6] Falih Rıfkı Atay, Çankaya, Doğan Kardeş Matbaacılık, Istanbul 1968, sayfa 406.

[7] Daha fazlası için bakınız;

https://belgelerlegercektarih.com/2012/07/03/m-kemal-ataturkun-mal-varligi-serveti-genis-kapsamli/

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının sonunda “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.

*

3 yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: