“Sahte Kabadayı” filmi ve Kemal…
“Sahte Kabadayı” filmi ve Kemal…

“Sahte Kabadayı” filmi ve Kemal…

“Sahte Kabadayı” filmi ve Kemal…

*

***

***

Kemal Sunal “Sahte Kabadayı” filminde “Kemal” karakterini oynuyor.

Film, iki kişinin “kendi düzenlerini kurmak” için kalleşçe öldürülen bir “Baba”nın “mirasçısı” olan Kemal’i “Sahte Kabadayı” kılığında piyasaya sürerek kullanıp parsaları toplama hikayesini anlatıyor. Hiçbir şey yapmadığı halde bir mahalle kabadayısını madara ettiği sanılan Kemal, birden halkın kahramanı oluveriyor. Bu fırsattan istifade etmek isteyen iki şahıs ise hemen Kemal’i kullanmak üzere yanlarına alıyorlar. Fakat çok geçmeden Kemal’in çapsızlığının farkına varıyorlar. Lakin yapacak başka bir şeyleri de yok açıkçası. Kemal’e “racon kesmeyi” öğretip parlatmaya karar veriyorlar.

Şimdi filmde geçen diğer dikkat çekici yerlerin dakikalarını verip kısaca izah edelim:

Dakika 1:39:

“Bu haber Istanbul’da bomba gibi patlayacak!”

***

Dakika 6:14:

Kemal, kendisini “Sahte Kabadayı” olarak piyasaya sürmeye çalışan “şapkalı” adamın şapkasını giyip peşinden gidiyor. Fakat altında pantolon bile yok, sadece donu var. Yani parasız, aç ve açıkta ama şapkalı… Şapkayı başına geçirince merdivenleri tırmanıp “yukarı” doğru çıkıyor, yükseliyor ve kapıdan geri dönüp “tepeden aşağıya” bakıyor.

***

Dakika 6:34:

Papağana hitaben; “Merhaba Ziya, yeni patronumuzu beğendin mi?” (Papağanların taklit yoluyla konuşabildikleri malum. Ayrıca “vururum, kırarım” vs. diye sürekli güçsüz papağana dikleniyor, halka diklendikleri gibi…)

***

Dakika 7:08:

“Piyasaya sahte bir kabadayı atacağız. Ya bu dümenimizi yerler parsayı toplarız, yahut da Kemal’i babasının yanına gönderirler.”

***

Dakika 8:31:

Kemal: “Gelme lan, yer kalmadı artık!”

Yunanı Ankara’ya gönderen Ingiliz misali verilen cevap: “Ne korkuyorsun, sana iyilik yapıyorum.”

***

Dakika 8:44:

“Poz atmayı unutma!”

***

Dakika 9:25:

“Sen muhtarsın. Şakadan muhtarsın!” (Ingiliz Valisi?)

***

Senaristin neyi anlatmak istediği aslında gayet açık, yorum yapmama gerek yok sanırım. Ancak arzu edenler, fikirlerini yorum kısmına yazabilirler.

.

**********

.

Kadir Çandarlıoğlu

.

Paylaşım Şartı:

Paylaşmak istediğiniz bir yazı, görsel vs. varsa, alakalı yazıya gidin ve yukarıdaki adres çubuğunda görülen linki kopyalayıp paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. Yani YALNIZCA LİNK PAYLAŞIMINA MÜSAADE EDİYORUZ. Ayrıca yazının sonunda “facebook” veya “twitter”ın sosyal medya paylaşım butonları var. O butonlara tıklayarak da paylaşılabilir. Başka türlüsüne hiçbir surette rızamız yoktur.

*

12 yorum

  1. Abdullah

    Kral çıplak artık mantık vicdan sahibi her insan! bilir. Onların sahte kahramanın soytarılığını yapmaya devam etsinler. Bizim Alparslanlarımız, Fatihlerimiz, Seyyid Onbaşılarımız, Kazım Karabekirlerimiz var…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: